bluszcz pospolity w wersji maxi

15. bluszcz pomnikowyWybierałam się do tego bluszczu od jakiegoś czasu i zawsze było mi nie po drodze. "Pomogła" mi choroba, ponieważ bluszcz rośnie na dziedzińcu przychodni i tym razem było mi po drodze bardzo :-)

Bluszcz pospolity (łac. hedera helix) jest popularnym zimozielonym pnączem, często stosowanym w ogrodach do zasłaniania wybranych miejsc, a zasłania skutecznie, ponieważ jest bardzo gęsty. Rzadko się jednak zdarza, aby osiągnął takie rozmiary. Prezentowany bluszcz rośnie na dziedzińcu przychodni przy pl. Św. Macieja we Wrocławiu i jest POMNIKIEM PRZYRODY. Jest naprawdę imponujący! Porasta pozbawioną okien ścianę kamienicy, a jego pędy są grube i zdrewniałe, dzięki czemu bluszcz wygląda jak przyklejone do elewacji rozpłaszczone drzewo.

01. bluszcz pomnikowy

03. bluszcz pomnikowy

04. bluszcz pomnikowy

05. bluszcz pomnikowy

06. bluszcz pomnikowy

07. bluszcz pomnikowy

08. bluszcz pomnikowy

Swój zdrowy wzrost roślina zawdzięcza osłoniętemu i zacisznemu stanowisku, ponieważ w miejscach chłodnych i wietrznych bardzo często bluszcz częściowo lub całkowicie przemarza. W przypadku uszkodzenia szczytowych pędów pomaga zazwyczaj cięcie, po którym bluszcz się regeneruje. Wydłuża to jednak proces wzrostu. Tutaj miejsce jest bardzo spokojne, a słońce wpada między budynki tylko przez krótki fragment dnia, więc warunki dla bluszczu są bardzo korzystne. Nieopodal na terenie przedszkola rosną wielkie platany, zamykające widok na dziedziniec. Między budynkami, z dala od ruchliwej ulicy, funkcjonuje sobie więc mała enklawa zieleni. Może otoczona zaniedbaną dzielnicową przestrzenią, ale zdecydowanie pełna swoistego uroku.

Druga sprawa jest taka, że sam dziedziniec przeszedł jakiś czas temu renowację i przyznam, że mi się bardzo podoba. Bardzo ładnie wyprowadzono kształty ścieżek, zastosowano doskonałe materiały – granit i cegłę (fantastyczne połączenie), a nowe nasadzenia to cieniolubne dekoracyjne gatunki (Złotlin japoński, Laurowiśnia wschodnia, Mahonia pospolita, Trzmieliny itp.). Stare poczochrane jałowce (nie przepadam) są zapewne pozostałością po poprzednim układzie. Ja dodałabym jeszcze różaneczniki, ponieważ miejsce jest dla nich idealne. Problemem są natomiast duże drzewa i ich korzenie, które są zbyt dużą konkurencją dla nowo posadzonych roślin i pod koronami zrobiło się łyso. W takich miejscach konieczne jest nawożenie humusu i podnoszenie rabat do góry, ponieważ ziemia jest tak zdominowana przez korzenie dużych drzew, że młode nasadzenia nie mają większych szans.

Dziedziniec wymaga wiosennych porządków, ale poza tym jest świetny. Czuć tu wyraźnie klimat Nadodrza, które ostatnio zaczyna być popularne, a poza tym jest taką miłą niespodzianką wśród podupadłej dzielnicowej zabudowy. Znam Nadodrze od dawna i ten specyficzny klimat wspaniałej chociaż zaniedbanej architektury i mniej wspaniałej tkanki społecznej nie jest mi obcy. Na swój sposób go lubię… ze względu na architekturę.

10.zacieniony dziedziniec

11.zacieniony dziedziniec

Złotlin japoński (łac. kerria japonica)

12.zlotlin japonski

14. bluszcz pomnikowy

16. bluszcz pomnikowy

Mahonia pospolita (łac. mahonia aquifolium) – bardzo mocno ładnie pachnie i wabi owady, nawet w takim miejscu

13. mahonia pospolita

18. mahonia pospolita

Trzmielina Fortune'a 'Emerald Gaiety' (łac. euonymus fortunei)

17. trzmielina

20. zacieniony dziedziniec

19. bluszcz pomnikowy