byliny na poprawę humoru

03. bylinyW ten pochmurny i mroczny dzień zabieram Was do szkółki Byliny Świerk, która mieści się w Dobromierzu. Szkółka oferuje ogromny wybór gatunków i odmian, który stale uświadamia mi, że muszę się dalej uczyć ;-) Ciągle coś mnie tam zaskakuje.

Przy okazji zakupów do naszych ogrodów, zrobiłam kilka zdjęć roślinom czekającym na wyjazd.

Oto one:

Pierwiosnek japoński 'Alba' –  biała odmiana pierwiosnka o wzniosłym pokroju. Kwiatki unoszą się na wysokich łodyżkach, co nadaje im wyjątkowego charakteru. Pierwiosnki lubią świeżą żyzną i wilgotną glebę. Nie przepadają za stanowiskami suchymi, ponieważ szybko reagują na niedomiar wody usychaniem liści. Rosną w słońcu i półcieniu, ale stanowiska słoneczne zalecane są tylko na glebie wilgotnej, np. nad wodą. Gatunek mrozoodporny.

02. pierwiosnek

01. primula

Inkarwilla Delaway'a – dla mnie ciekawostka, ponieważ jej nie znałam, ale raczej nie w moim stylu. Trzeba przyznać, że roślina spektakularna i na pewno wielu osobom się spodoba (kupiłabym ją mojej Babci, gdyby jeszcze była z nami – byłaby zachwycona). Rośnie w słońcu na żyznej przepuszczalnej glebie. Wymaga zimowej ochrony.

05. byliny

06. byliny

Funkia – tej rośliny to chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Przepada za wilgotnymi stanowiskami i żyzną glebą. Doskonale rośnie nawet w cieniu, pod drzewami, nad zbiornikami wodnymi. Moje faworytki to: odmiana 'Francee' biało obrzeżona, Funkia babkowata 'Grandiflora' (Hosta plantaginea) o białych pachnących kwiatach i mięsista Funkia Siebolda (Hosta sieboldiana) o niebieskawych liściach. Roślina w naszym klimacie mrozoodporna. Niestety uwielbiają ją ślimaki… nie oglądać, tylko jeść.

08. funkia

07.hosta

i jeszcze taki wariat:

35. funkia

i jeszcze taka:

16. funkia

Rojnikowiec ciernisty – bardzo ciekawy pod względem formy. Egzotyczną urodę zawdzięcza pięknym rozetom, które są naprawdę okazałe. Roślina nadaje się do ogrodów skalnych (nie mogę się do nich przekonać, bo są takie płaskie), ale świetnie wyglądałaby również w nowoczesnym ogrodzie, gdzie robiłaby mocny efekt posadzona z dużej grupie. Podłoże powinno być dla rojnikowca dobrze zdrenowane – wymieszane ze żwirem lub piaskiem, a stanowisko wyłącznie słoneczne.

11. byliny

10. byliny

Turzyca Buchanana – gatunek, który uwielbiam za rdzawo-brązowe liście. Klienci ich nie chcą, bo każdemu wydaje się być sucha, ale ja uważam, że warto ją sadzić. Jest po prostu piękna! Turzyce lubią wilgotne gleby i mogą rosnąć nad wodą. Roślina jest nie tylko mrozoodporna, ale też zimozielona (albo raczej zimobrązowa ;-)

14. turzyca

13. carex

Firletka smółka – bardzo ładna roślina na stanowiska słoneczne i żyzne gleby. Kwitnie VI-VII. Całkowicie mrozoodporna.

19. firletka

20. firletka

Ostnica cieniutka Stipa tennuisima – przepiękna delikatna trawa, obok której nie da się przejść bez dotykania. Tworzy bardzo plastyczne, falujące na wietrze łany cieniutkich liści, reagujące nawet na delikatne podmuchy. Jest cudowna, ale często wymarza :-( Lubi stanowiska słoneczne i lekką glebę.

Przyznaję, ze to może też być Turzyca włosista (Carex comans) – nie mam pewności.

15. ostnica

Bodziszek Renarda – doskonała roślina okrywowa, do zadarniania lesistych zakątków. Wszystkie bodziszki można sadzić na stanowiskach częściowo zacienionych, pod drzewami, w ogrodach naturalnych. Tworzą typowy leśny klimat. Ja bardzo lubię bodziszka okazałego (Geranium magnificum) o dużych niebieskich kwiatach. Bodziszek Renarda jest dyskretniejszy w swej urodzie, którą można docenić przede wszystkim z bliska. Bodziszki lubią żyzne wilgotne gleby i są całkowicie mrozoodporne.

23. geranium

22. bodziszek

Piwonia 'Rubra Plena' czyli wspaniały kwiat z wiejskich ogrodów w bardziej eleganckiej odsłonie. Karminowa czerwień bardzo ładnie komponuje się np. z trawami – taka piwonia posadzona na tle miskantów będzie prezentowała się wspaniale. Piwonie najlepiej rosną w słońcu na żyznych ogrodowych glebach. Są mrozoodporne.

28. peonia

27. piwonia

Żurawka krwista Heuchera sanguinea – niska bylina o przepięknych czerwonych kwiatach, unoszących się niczym mgiełka na wysokich (ok. 40-50cm) łodygach. Posadzone w dużej grupie na kontrastowym tle dają niezwykły efekt. Żurawki lubią rosnąć na wilgotnych żyznych glebach i częściowo zacienionych stanowiskach. Dużą popularnością cieszą się żurawki o kolorowych liściach, ale ich kwiaty są zwykle niepozorne. Tutaj jest na odwrót – liście są zielone, ale kwiaty mają bardzo efektowny kolor.

31. heuchera

30. zurawka

Dereń kanadyjski Cornus canadensis – niezbyt popularna, ale doskonała roślina okrywowa. Dereń kanadyjski tworzy zwarte dywany pod drzewami, a jego wyjątkową ozdobą są drobne białe kwiaty. Gatunek lubi wilgotne gleby i półcieniste do cienistego stanowisko.

34. cornus

33. deren

Serduszka okazała (Dicentra spectabilis) – roślina o nietypowych egzotycznych kwiatach. Najlepiej rośnie na skraju drzew, na wilgotnej zasobnej glebie.

biała

29. dicentra

38. dicentra

i różowa

36. serduszka

37. serduszka

Wypatrzyłam jeszcze

– tiarella sercolistna (Tiarella cordifolia) do zacienionych zakątków

25. tiarella

– rojniki

04. byliny

– Żurawka 'Palace Purple' (Heuchera)

12. byliny

– biały Zawciąg nadmorski (Armeria maritima)

18. byliny

– okazałe liście Języczki pomarańczowej (Ligularia dentata)

26. jezyczka

Dzisiaj we Wrocławiu pada, chwilami bardzo mocno, ale ja nie śmiem narzekać na pogodę. Wczoraj sadziłam ogród i dzisiaj deszcz zadba o moje nasadzenia. Generalnie nie rozumiem medialnych stwierdzeń, że "pogoda się zepsuła" – ja tu nie widzę zepsucia, bo woda jest potrzebna. Jak jest długo bardzo sucho, to wtedy mam wrażenie, że pogoda się zepsuła, ale wtedy w tv pieją z zachwytu ;-)

Jutro ma się rozpogodzić. Udanego długiego weekedu (tym którzy go mają oczywiście, bo ja np. pracuję, co mnie bardziej cieszy niż martwi, ale ja mam taką fajną pracę :-)!

17. byliny

21. byliny

24. zurawka

29. byliny