Arboretum w Lądku Zdroju

19. arboretum ladek zdr

Tej wizyty nie planowaliśmy w ogóle. Przede wszystkim nie wiedzieliśmy, że jest coś takiego, jak arboretum w Lądku Zdroju. Czysty przypadek – zobaczyliśmy strzałkę, poszliśmy i mamy dla Was małą fotorelację.

Arboretum w Lądku jest jednym z najmłodszych w Polsce – powstało na początku lat 70-tych. Ma powierzchnię niecałego 1,5 ha, czyli całkiem niedużo, jak na ogród pokazowy. Dla porównania arboretum w Wojsławicach ma 62 ha i istnieje od 1811 roku. Jest jednocześnie najwyżej położonym w Polsce tego typu założeniem, bo na wysokości 475-500 m n.p.m.

Arboretum ma charakter typowo leśny i bardzo różni się od kolorowych i uporządkowanych Wojsławic. Widać tu niestety braki budżetowe i o ile swobodna roślinność, rosnąca tak jak chce, podkreśla naturalność leśnego arboretum , to już niektóre użyte materiały nie bardzo. Przede wszystkim raziły mnie betonowe krawężniki i schody, ale wynika to pewnie z faktu, że ja się tym zajmuję na co dzień i zrobiłabym to inaczej.

Parę gatunków mnie zaskoczyło. Wypatrzyłam m.in.: Tulipanowiec amerykański (łac. Liriodendron tulipifera), Klon palmowy zielony (łac. Acer palmatum), Kasztan jadalny (łac. Castanea sativa), Kalmia (łac. Kalmia).

Na pewno swój urok to miejsce ma. Przede wszystkim ciszę, spokój i mało odwiedzających (a byliśmy w niedzielę). Zapraszam Was na wycieczkę:

03. arboretum ladek zdr

20. arboretum ladek zdr

02. arboretum ladek zdr

12. arboretum ladek zdr

05. arboretum ladek zdr

01. arboretum ladek zdr

09. arboretum ladek zdr

06. arboretum ladek zdr

11. arboretum ladek zdr

07. arboretum ladek zdr

15. arboretum ladek zdr

08. arboretum ladek zdr

18. arboretum ladek zdr

poniżej: leśne grzybki, czyli sposób na pnie po ściętych drzewach – zamiast je karczować, tutaj rzeźbi się z nich grzybki

17. arboretum ladek zdr

22. arboretum ladek zdr

i leśne kotki

23. arboretum ladek zdr

16. arboretum ladek zdr

25. arboretum ladek zdr

04. arboretum ladek zdr

13. arboretum ladek zdr

10. arboretum ladek zdr

24. arboretum ladek zdr

14. arboretum ladek zdr

21. arboretum ladek zdr