bardzo zielony nawóz

17. ZIELONE NAWOZY

Wysiany przez nas zielony nawóz, o którym pisałam tutaj, jest już prawie gotowy. Uwielbiam obserwować ten proces – najpierw goła ziemia i wiadro nasion, a po krótkim czasie zielony kożuch pokrywający szczelnie glebę. Czasem (a właściwie to nieustannie) aż się wyrwie głośne WOW! na widok kolejnych etapów tego niezwykłego procesu. Niesamowicie mnie cieszy, że w taki prosty i niedrogi sposób można polepszyć warunki glebowe dla przyszłych nasadzeń. I jak tylko mogę, to korzystam z tej rewelacyjnej metody, która wywołuje u mnie prawdziwą dziecięcą ekscytację ; -) Taki mój bzik…

W zakładanym przez nas ogrodzie zielone nawozy oraz trawnik musiały sobie radzić same. Domu jeszcze nie ma, a więc nie ma możliwości podlewania. Nawóz sialiśmy pod koniec lipca, czyli w największe upały. Po drodze zdarzyły się jakieś deszcze i ochłodzenie (do 25ºC : -) i przyznam się, że nie spodziewałam się efektów w tak krótkim czasie. Dodatkowo działka jest bardzo mocno nasłoneczniona, a gleba dosyć lekka. Kiedy przyjechaliśmy po 19 dniach byłam pod wrażeniem tego, co potrafi zdziałać natura.

Zobaczcie jak ogród się zmienia na przestrzeni tych dni:

poniżej: widok na kamienny placyk wypoczynkowy i ogródek warzywny

10. ZIELONE NAWOZY

poniżej: widok na podniesioną drewnianą rabatę w ogródku warzywnym z ceglaną nawierzchnią

12. ZIELONE NAWOZY

poniżej: widok na działkę

11. ZIELONE NAWOZY

Nasz siew zdominowała gorczyca mająca najdrobniejsze ziarna, co zapewnia jej szybsze kiełkowanie. Facelia i łubin wąskolistny zaczęły kiełkować dopiero, kiedy gorczyca zapewniła im cień i większą wilgotność.

18. ZIELONE NAWOZY

Co potrafi zdziałać GORCZYCA?

  • odkaża glebę i likwiduje nicienie
  • bardzo szybko rośnie i zacienia glebę – na dużym terenie, którym ją obsialiśmy, prawie nie ma chwastów (jakieś pojedyncze sztuki)
  • głęboko się korzeni, dzięki czemu spulchnia glebę
  • daje dużo zielonej masy w krótkim czasie.

No i jak tu się nie zachwycać???

13. ZIELONE NAWOZY

14. ZIELONE NAWOZY

16. ZIELONE NAWOZY

15. ZIELONE NAWOZY

Następnym krokiem będzie KOSZENIE.