prosto i nowocześnie

02. nowoczesny ogrod

Nie każdy ogród musi być skomplikowany, ale nawet ogrodom o prostych kształtach, można nadać klimat i indywidualny charakter. W prezentowanym ogrodzie wyszliśmy od wąskiej rabaty wzdłuż ogrodzenia i małej ilości roślin (pierwsza idea Klienta męża), budzącego się zainteresowania roślinami (Klientki żony) i moich upodobań do ogrodów dzielonych na wnętrza, co ostatecznie dało nam czysty nowoczesny układ. Oczywiście moje osobiste preferencje musiały nieco odejść w cień, ponieważ wyznaję zasadę, że pewnych rzeczy narzucać nie powinnam. Wówczas staram się jak najwięcej wycisnąć z kompromisu, jaki zawrzemy.

A taki uzyskaliśmy efekt:

03. nowoczesny ogrod

Zacznijmy od tego, że dom ma bardzo prostą nowoczesną bryłę i utrzymany jest w tonacji biało-szarej. To był dla nas punkt wyjściowy do dalszych działań. Taras był już zaplanowany, a nawet zakupiony – Klienci wybrali szary kompozyt, co mnie ogromnie ucieszyło, bo bardzo lubię. Pozostało zaplanowanie otoczenia.

Wzdłuż frontowej granicy zaprojektowany został mur, przesłaniający widok na posesję. Nawierzchnie podporządkowano przede wszystkim aspektom użytkowym, ponieważ ograniczona ilość miejsca determinowała konkretne rozwiązania. Początkowo centralnie zaprojektowane wejście do domu przesunęłam w lewo, dzięki czemu możliwe było zastosowanie przesuwnej bramy wjazdowej. Wejście jest teraz ciekawsze – "ganek" stanowić będzie aluminiowo-drewniana konstrukcja, która zasłoni drzwi wejściowe. Zieleń dodatkowo zapewni większe poczucie prywatności.

01. nowoczesny ogrod

Sercem ogrodu jest wspomniany szary taras, nad którym w przyszłości ma się pojawić konstrukcja chroniąca przed deszczem. Różnica wysokości pomiędzy tarasem, wyrównanym z salonową podłogą, a poziomem ogrodu, była na tyle znaczna, że zaproponowałam podniesione rabaty. Obejmują one taras z dwóch stron, zapewniając bezpieczeństwo bawiącym się na tarasie dzieciom. W rabatach zaprojektowane zostały schodki po bokach oraz zejście po trawie z przodu. Posadzona na podwyższeniu zieleń lepiej zasłoni prywatną przestrzeń, a otoczony nią taras, przestanie być wyniesioną platformą, unoszącą się nad poziomem ogrodu. Przejście pomiędzy poziomami stanie się łagodniejsze.

Drugim punktem newralgicznym było usytuowane z boku domu duże przeszklenie, otwierające salon na niezbyt ciekawy widok. Okno ma charakter witryny, dlatego zaprojektowałam za nim "ładny widok". Rabata podeszła pod samo okno, dzięki czemu zieleń będzie wręcz wdzierała się do środka. Drugi plan stanowi rabata wzdłuż ogrodzenia, więc widok za oknem całkowicie się zazieleni, a roślinność zasłoni sąsiedztwo.

Reszta ogrodu ma bardzo prosty układ z centralnym dużym trawnikiem dla małych piłkarzy ;)

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ W "PROSTYCH" OGRODACH?

→ Dobór gatunkowy powinien być ograniczony, a rośliny sadzone w dużych grupach. Zbyt duże bogactwo gatunków zdecydowanie nie pasuje do tego typu ogrodów. Wybieramy więc pewną pulę gatunków i odmian, które stworzą razem efektowne połączenia.

→ Elementy wertykalne są konieczne, aby ogród nie był nudny. Kompozycję urozmaicą drzewa, również sadzone po kilka sztuk z każdego gatunku. Doskonale sprawdzą się odmiany o kulistych koronach lub kolumnowym pokroju.

→ Architektura ogrodowa nada przestrzeni indywidualności. Można wprowadzić podniesione rabaty, pergole, elementy wodne, ale nawet płyty w trawie spełnią to zadanie.

→ Decydując się na taki typ ogrodu, warto konsekwentnie trzymać się założeń, co sprawi, że przestrzeń będzie spójna.

→ Większą uwagę warto poświęcić punktom newralgicznym, takim jak strefa wejściowa, otoczenie tarasu, czy widok z okien. Pozostałe części ogrodu mogą być bardziej stonowane.

→ Rośliny zmiękczą geometryczne kształty. Szczególnie dobrze sprawdzą się ozdobne trawy, wprowadzające do ogrodu ruch, ponieważ delikatnie kołyszą się na wietrze. Świetne będą też byliny oraz kwitnące krzewy.

Realizacja ogrodu w przyszłym roku – jak tylko będą zdjęcia wrócimy do tematu.