ogród w wersji mini

Zdarza się, że ogród ma zaledwie 20 – 30 – 40 m2. Zdarza się nawet całkiem często, szczególnie przy mieszkaniach.

Pierwsza myśl jest taka, że przestrzeń jest niewystarczająca, aby cokolwiek na niej stworzyć, więc trzeba ograniczyć się do paru krzaczków. I tutaj nie mogę się zgodzić – COŚ da się zawsze.

Po pierwsze trzeba zadać sobie pytanie, czego nam brakuje i jak chcemy tę przestrzeń wykorzystywać. Czy potrzebny jest taras, czy trawnik, a może morze kwiatów? Odpowiedź na to pytanie podpowie nam, co dalej robić. Wybierzmy podstawowy kierunek działań i wokół niego stwórzmy przyjazną przestrzeń.

W prezentowanym ogródku (ok. 36 m2) podstawową potrzebą było zaprojektowanie przyjemnego miejsca do odpoczynku – tarasu, ponieważ balkon, na który wychodzi się z salonu jest na ten cel za mały. Mieścił zaledwie niewielki stolik i dwa fotele, nie dając możliwości wspólnego spędzania czasu przez całą rodzinę. Z balkonu do ogrodu schodziło się po schodach z betonowych ażurowych płyt, w którym powinna rosnąć trawa, ale ona raczej o tym nie wie, bo zwykle nie rośnie. Generalnie rozwiązanie i standard deweloperskie ;)

Zaprojektowaliśmy drewniany taras "w połowie drogi" pomiędzy poziomem balkonu i ogrodu, na który prowadzą również drewniane schody. Z tarasu schodzi się na niższy poziom, gdzie znalazł się niewielki trawnik i rabaty. Taras otulony jest roślinnością w drewnianych podniesionych rabatach, dzięki czemu poczucie prywatności będzie większe. Na działce rośnie ponadto stara topola, pamiętająca czasy, kiedy nie było jeszcze bloku, dlatego została wkomponowana w drewnianą nawierzchnię.

01. mini ogrodek

02. mini ogrodek

poniżej: rozwiązanie alternatywne – płyty tarasowe zamiast drewna

03. mini ogrodek

O czym warto pamiętać w mini ogródkach?

  • Kompozycja nie może być przekombinowana – proste formy są najlepsze. Ogród urozmaicą rośliny i dodatki.
  • Traktujcie ogród przy mieszkaniu jak kolejny pokój i ustalcie priorytety.
  • Pula gatunków powinna być ograniczona – wybierzcie to, co musicie mieć koniecznie, nie zapominając o dopasowaniu roślin do miejsca (rodzaj gleby, nasłonecznienie itp.)
  • Wybierajcie rośliny o ograniczonych rozmiarach lub takie, które dobrze znoszą cięcie. Mając niewielką przestrzeń musicie zaprzyjaźnić się z sekatorem :)
  • Możecie zrezygnować z trawnika, ponieważ w małych ogródkach nie jest konieczny.
  • W niewielkiej przestrzeni dobrze sprawdza się dekoracje ogrodowe, które w dużych ogrodach optycznie znikają.
  • Kierujcie się przede wszystkim względami praktycznymi, nie zapominając jednocześnie o tym, że ogród powinien być również piękny.
  • Jeżeli nie macie pomysłu na przestrzeń, zgłoście się do profesjonalisty ;)