czy można już sadzić rośliny?

09. wiosenne byliny

W tym roku to pytanie pojawiło się znacznie wcześniej niż zwykle. Podczas naszego poniedziałkowego nagrania z programem "Zrób sobie dom" również na nie odpowiadałam. No i powiedziałam, że owszem, pod warunkiem, że działają już szkółki. Byłam właśnie przed sprawdzaniem, co i kiedy zaczyna sezon. I okazuje się, że szkółki działają już w najlepsze i SADZENIE CZAS ZACZĄĆ. Ograniczeniem będzie jednak niedostępność niektórych bylin, które po prostu jeszcze nie wyszły z ziemi (np. funkie) lub nie wypuściły liści (np. miskanty). Kupić je można u producenta, ale w stanie uśpienia.

Powszechna opinia zakłada sadzenie wiosenne i jesienne jako jedyną opcję. Nie należy jednak zapominać, że rośliny z pojemników, a rośliny ozdobne są sprzedawane w takiej formie, mogą być sadzone przez cały sezon wegetacyjny. Należy oczywiście unikać sadzenia w środku lata "w samo południe", a podczas letnich nasadzeń zapewnić roślinom dostateczną ilość wody, która pomoże przetrzymać upały. Ja wyznaję zasadę, że roślinie która stoi w czarnej donicy i nagrzewa się w otwartej przestrzeni szkółki, będzie znacznie lepiej, jeżeli wysadzimy ją do gruntu i zadbamy o stałą wilgotność podłoża. Wiosna i jesień są oczywiście optymalne, ponieważ powietrze jest wilgotniejsze, słońce nie operuje jeszcze tak intensywnie, a opady są bardziej prawdopodobne. Nie należy jednak ograniczać się tylko do początku i końca sezonu, wybierając na sadzenie dni jak najbardziej chłodne i pochmurne. Idealnie jest, gdy pada deszcz ;)

Ze sprawdzonych przeze mnie miejsc, działa już szkółka Kaczergis w Bielanach Wrocławskich oraz Byliny Świerk. I z tego ostatniego miejsca mam dla Was kilka zdjęć.

gęsiówka kaukaska

06. wiosenne byliny

05. wiosenne byliny

stokrotki

12. wiosenne byliny

13. wiosenne byliny

04. wiosenne byliny

ciemiernik biały

10. wiosenne byliny

11. wiosenne byliny

fiołek rogaty zwany bratkiem

03. wiosenne byliny

tatarak trawiasty

07. wiosenne byliny

08. wiosenne byliny

rojnikowiec ciernisty

02. wiosenne byliny

01. wiosenne byliny

ZACZYNA SIĘ :)