ogród przy rezydencji

06. projekt ogrodu przy rezydencji

Co jakiś czas w życiu projektanta pojawia się projekt, przy którym serce mocniej bije. Oto jeden z nich – ogród przy zabytkowym budynku, który niegdyś mieścił szkołę, a obecnie jest własnością prywatną. Przede mną były dwa zadania: stworzenie ogrodu dla mieszkańców, przy jednoczesnym szacunku dla tego, co zastane. A miejsce akcji to piękny stary ceglany obiekt z granitowymi wstawkami – uwielbiam!!!

W fazie koncepcyjnej rozpatrywaliśmy dwa eleganckie warianty, jeden z altaną pod drzewami, drugi z altaną na tarasie przy budynku. Obie wersje osiowe i symetryczne, ponieważ taki układ założyłam na samym początku i ze względu na bryłę budynku, sztywno się go trzymałam. Postanowiłam też stworzyć klimat historycznego ogrodu, stosując obwódki ze strzyżonych bukszpanów, bruki z kamienia i cegły oraz geometryczne formalne kształty.


koncepcja 1

01. projekt ogrodu przy rezydencji02. projekt ogrodu przy rezydencji


koncepcja 2

03. projekt ogrodu przy rezydencji04. projekt ogrodu przy rezydencji


do realizacji został wybrany wariant 2 z altaną bliżej domu

11. rzut z gory

Projekt ogrodu został podporządkowany stylistycznie architekturze obiektu. Podstawowe założenie przewidywało stworzenie ciekawej przestrzeni do wypoczynku, przy jednoczesnym uszanowaniu zastanych elementów. Kompozycja została więc wpisana w przestrzeń pomiędzy domem i starodrzewiem, a jej osiowy charakter miał podkreślić układ budynku.

Od strony południowej zaprojektowano duży taras z centralnie usytuowaną drewnianą altaną. Nawierzchnia tarasu nawiązuje, podobnie jak wszystkie bruki, do materiałów użytych do budowy domu. Zastosowano cegłę brukową, w połączeniu z klinkierową płytką oraz elementami granitowymi, w postaci kostki i ciętych płyt. Motyw cegły i granitu przeplata się przez cały projekt, dzięki czemu nowe elementy wpiszą się w zastany kontekst miejsca. Taras otaczają rabaty, których obrzeże stanowią od strony wewnętrznej ceglane murki, natomiast od strony zewnętrznej niskie strzyżone obwódki bukszpanowe. Powstałe w ten sposób kwatery zostaną obsadzone kwitnącymi krzewami i bylinami, które stworzą miękkie kolorowe wypełnienie sztywnych geometrycznych ram tarasu.

06. projekt ogrodu przy rezydencji
Trawnik przylegający do tarasu zyskał zaokrąglone wykończenie, co dodało całości elegancji. Na osi kompozycji powstała rabata, której kształt podkreślają wiśnie ozdobne, w odmianie ‘Umbraculifera’, charakteryzującej się kulistą regularną koroną i białymi kwiatami. Na rabacie stanęło również zabytkowe granitowe koryto, służące niegdyś do pojenia zwierząt, a obecnie pełniące funkcję kwietnika.

Od strony północnej zaprojektowano drugi mniejszy taras, który stanie sie idealnym miejscem wypoczynku w upalne dni. Jego nawierzchnia zostanie wyłożona granitowymi płytami, a zaokrąglony kształt podkreśli rabata, obsadzona hortensjami o pięknych błękitnych kwiatach i wykończona niską strzyżoną obwódką z bukszpanu.

07. projekt ogrodu przy rezydencji

Szata roślinna została podzielona na kilka odmiennych stref. Przestrzeń przy tarasie otaczają symetryczne nasadzenia z krzewów i bylin, których kolorowe kwiaty wypełnią geometryczne ramy rabat. W starym granitowym korycie powstanie kwietnik z roślin jednorocznych i bylin. Brzeg zaokrąglonej rabaty pod starodrzewiem stanowią niskie rośliny ozdobne, natomiast im dalej, tym nadsadzenia stają się wyższe i bardziej naturalne, aby utworzyć gęstą osłonę od ulicy.