drewniane donice & taras na dachu

06. drewniane donice i taras na dachu

Zapraszam Was na taras, którego projekt mogliście poznać na blogu w zeszłym roku (życie na tarasie). Realizacja została zakończona i mieszkańcy zyskali kolejny pokój, powiększający w znaczny sposób domową przestrzeń życiową. Do tej pory taras był pusty i służył głównie do suszenia prania oraz dzieciom do zabawy. Po gruntownej metamorfozie uzyskaliśmy przyjemną przestrzeń wypoczynku, podzieloną na kilka stref.


Część istniejącego tarasu z płyt betonowych została zakryta drewnianym tarasem w kształcie litery L. Taras drewniany został zaprojektowany w podcieniu, przy wejściu do mieszkania, dzięki czemu drewniana podłoga wewnątrz ma kontynuację na zewnątrz, poziomy zostały wyrównane, a ciepła i czysta drewniana podłoga zachęca, żeby chodzić na bosaka. W narożniku stanął komplet wypoczynkowy, tworząc zaciszny chiilout room, który na pewno będzie wspaniałą odskocznią po ciężkim dniu pracy, mogąc jednocześnie służyć jako wygodne miejsce do pracy z laptopem.

Drewniany taras wychodzi częściowo poza podcienia, tworząc niewielką przestrzeń, na której można wystawić leżaki i opalać się, będąc jednocześnie dyskretnie ukrytym za roślinami w dużej donicy, zamykającej tę część tarasu.

08. drewniane donice i taras na dachu07. drewniane donice i taras na dachu04. drewniane donice i taras na dachu02. drewniane donice i taras na dachuW dalszej części tarasu stanął stół z krzesłami, przy którym można spożywać posiłki i organizować przyjęcia na świeżym powietrzu.

Cała przestrzeń za jakiś czas zostanie zasłonięta roślinnością, posadzoną w dwóch rodzajach donic. Pierwsze to duże donice z drewna, malowane szarą lakierobejcą i wyposażone w kółeczka, umożliwiające ich przemieszczanie w razie konieczności. To właśnie w nich rosną miniaturowe drzewka i większe krzewy. Drugi rodzaj donic, to donice z tworzywa sztucznego. One również posiadają kółeczka, są więc mobilne mimo sporej wagi po napełnieniu ziemią. Wszystkie donice są zaizolowane od wewnątrz oraz odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, dzięki czemu nie wymagają specjalnego traktowania w zimowe miesiące. Całość utrzymana jest w szarej stonowanej kolorystyce, która doskonale współgra z zielenią roślin.

05. drewniane donice i taras na dachu03. drewniane donice i taras na dachu10. drewniane donice i taras na dachu09. drewniane donice i taras na dachu01. drewniane donice i taras na dachu11. drewniane donice i taras na dachu

W lecie wrócimy na taras, żeby zobaczyć jak rośliny się rozrastają i jak razem z nimi zmienia się przestrzeń, a już w najbliższą sobotę będzie można go obejrzeć razem ze mną w akcji, czyli w programie "Zrób sobie dom" – TVP Wrocław, godz. 10.30. Jak tylko materiał pojawi się w internecie, podlinkujemy / materiał do obejrzenia TUTAJ (zaczynamy mniej więcej w połowie odcinka).


A teraz zabieramy się za drugi taras przedstawiony we wspomnianym już artykule. Tutaj będzie znacznie prościej pod względem zastosowanych rozwiązań, ponieważ dostęp na taras wiedzie nie tylko przez mieszkanie, ale również w mieszkaniu po wąskich krętych schodkach, co wymusiło na mnie szukanie rozwiązań prostych i efektownych zarazem.

Wszystkim długoweekendowiczom życzymy duuużo czasu na świeżym powietrzu, a tym którzy jutro działają (tak jak i my ;) pocieszamy, że nasz weekend też się zbliża :)

miłego!