PROJEKT OGRODU > co zawiera dokumentacja projektowa?

PROJEKT OGRODU > co zawiera dokumentacja projektowa?

Wiosna to idealny moment, żeby zacząć prace nad swoim ogrodem. Pierwszym etapem, jeżeli chcecie korzystać z pomocy profesjonalisty, będzie PROJEKT OGRODU.

Podobnie jak wiele osób „z branży” uważam, że nie warto czekać z tym do wiosny, ale życie pokazuje, że jednak wielu z Was, naszych potencjalnych Klientów, zaczyna myśleć o ogrodzie, kiedy przyroda budzi się do życia. Pewnie jest to zasługa słońca i rozwijającej się zieleni, które są świetnym ogrodowym impulsem.

Od czego więc zacząć? Najpierw musicie wybrać projektanta ogrodu, który może spełnić Wasze oczekiwania. Projektantów jest obecnie sporo, także na pewno każdy znajdzie odpowiedniego dla siebie. Kiedy już traficie na TĄ osobę, będziecie zapewne chcieli wiedzieć, co znajduje się w projekcie? Każdy architekt krajobrazu ma swój system opracowywania dokumentacji projektowej, jednak są elementy, które powinny się w niej znaleźć. Na bazie moich wieloletnich doświadczeń stworzyłam dla Was listę kontrolną, która rozjaśni Wam temat i pomoże zweryfikować kompletność projektu ogrodu.

Tutaj warto również wspomnieć o różnicach w cenie u różnych projektantów. Często tanie projekty są bardzo ogólne, natomiast w droższych możecie liczyć na większą szczegółowość i opracowanie detali. Fakt, że jeden projektant wycenia wyżej swoją pracę, może wynikać między innymi z takich różnic.

Każdy projekt ogrodu zaczyna się od pierwszego kroku, jakim jest –

> KONCEPCJA <

Standardem jest oferowanie minimum dwóch wariantów zagospodarowania ogrodu, możecie się jednak spotkać z autorami proponującymi tylko jeden, albo wręcz przeciwnie – więcej niż dwa. U mnie system dwóch bardzo dobrze się sprawdza, ponieważ później na bazie jednego lub mieszanki obu, tworzymy z Klientem rzut docelowy.

W koncepcji powinien znaleźć się RZUT Z GÓRY oraz WIZUALIZACJE OGRODU, ręczne lub komputerowe w zależności standardów pracy wybranego projektanta. Ważne jest, żeby od samego początku pracować w skali, co oznacza, że wszystkie rozrysowane elementy będą miały rzeczywiste wymiary na planie ogrodu. Projektowanie ładnych wzorków bez uwzględnienia skali to duży błąd, ponieważ po korekcie może wyjść coś całkiem innego ;)

projektowanie ogrodów Wrocław

projekt nowoczesnego ogrodu

> PROJEKT OGRODU <

Kiedy już zostanie wybrana i rozwinięta koncepcja, przechodzimy do stworzenia projektu wykonawczego. Dokumentacja powinna zawierać kilka podstawowych elementów:

1. RZUT Z GÓRY

2. BILANS POWIERZCHNI

3. WYMIAROWANIE

4. DOBÓR ROŚLIN

Powyższe plansze są podstawą projektu ogrodu i według mnie, żadnej z nich nie może zabraknąć. Do nich dochodzą elementy opcjonalne, które pojawią się w zależności od tego, czy są potrzebne.

Będą to:

1. WIZUALIZACJE

2. PRZEKROJE

3. OPRACOWANIE DETALI

Zacznijmy więc od początku:


RZUT Z GÓRY

Rzut ogrodu musi być wykonany w skali i jest to zazwyczaj skala 1:100, może też być 1:20 / 1:50 dla małych ogródków, albo 1:200 / 1:500 dla bardzo dużych opracowań. Plansza ta wykonywana jest w kolorze i ma charakter prezentacyjny, czyli ma Wam pokazać, jaki piękny będzie Wasz ogród z lotu ptaka ;) Pojawią się więc tutaj elementy graficzne, takie jak korony drzew, grupy krzewów i mniejszych roślin, a także wzory nawierzchni, czy elementy architektury ogrodowej. Możecie się spotkać z rzutami ogrodu wykonanymi w jakimś programie komputerowym albo ręcznie – kredkami bądź akwarelą, a elementem uzupełniającym będzie krótki opis, co jest czym. U mnie wygląda to tak:

rzut z góry


BILANS

Jest to bardzo ważna plansza, pozwalająca firmie wykonawczej wycenić koszty pracy. W bilansie policzone są powierzchnie rabat, trawy, nawierzchni itd., ale również długości obrzeży. Na tej podstawie łatwo zaplanować poszczególne prace, a nawet podzielić prace na etapy. Jeżeli np. chcecie wykonać tylko elementy w ogródku frontowym, dzięki dokładnemu bilansowi bez problemu wyłuskacie ten fragment z całego projektu ogrodu.

projekt ogrodu wroclaw


WYMIAROWANIE

To typowo techniczna plansza, bardzo ważna na etapie wykonywania zagospodarowania działki. Każda realizacja zaczyna się od naniesienia projektu w terenie i do tego właśnie służy wymiarowanie. Im bardziej dokładnie zwymiarowany projekt ogrodu, tym sprawniejsza praca przy przenoszeniu go z papieru w rzeczywistość. Dzięki wspomnianej wcześniej skali projektu, każdą niezwymiarowaną rzecz można domierzyć.

wymiarowanie ogrodu


DOBÓR ROŚLIN

Plansza z szatą roślinną również znajduje się na liście elementów obowiązkowych projektu wykonawczego. Na jej podstawie powinniście się dowiedzieć, jakie rośliny i w jakich ilościach, rosną w jakim miejscu. Najbardziej przydatna jest szczegółowa forma przedstawiania nasadzeń i ja również taką preferuję. W tym przypadku nie ma jedynie „chmurek” przedstawiających grupy roślin wraz z podaniem ilości, ale poszczególne rośliny wrysowane są w wielkości mniej więcej docelowej. Czyli taka „chmurka” składa się z kółek z zaznaczonym środkiem, symbolizujących poszczególne egzemplarze. Dodatkowo podaje się zalecane odległości sadzenia, aby zapobiec nadmiernemu zagęszczeniu lub rozrzedzeniu nasadzeń na rabacie.

projektowanie ogrodów wrocław


Mając opracowane powyższe plansze w Waszym projekcie ogrodu, jesteście w stanie zlecić już jego realizację. Kolejne elementy pomagają dokładniej zrozumieć zamysł projektanta i ograniczają liczbę pytań typu > a jak to właściwie ma być zrobione?, zadawanych przez ekipę wykonawczą, kiedy brakuje opracowania szczegółowego.

A w opracowaniu szczegółowym mogą się znaleźć:


WIZUALIZACJE

Rysunki przedstawiające projekt ogrodu w formie przestrzennej, pozwalają poczuć atmosferę, jaką chce uzyskać projektant. W przypadku rysunków odręcznych jest to według mnie bardziej wyraziste, ponieważ każdy ma swój styl rysowania i nadaje projektowi bardziej indywidualny charakter. Rysunki wykonywane w programach komputerowych, szczególnie jeżeli polegają na wklejaniu gotowych klocków, nie mają tego klimatu. Oczywiście bardziej zaawansowane programy dają doskonałe efekty, jednak dla mnie na pierwszym miejscu zawsze pozostaje ręczne rysowanie. Jeżeli zależy Wam na konkretnym rodzaju wizualizowania ogrodu, to szukajcie architekta krajobrazu, który taką właśnie techniką pracuje.

projekt ogrodu wizualizacja


PRZEKROJE

Ten element ogrodu należy do jednego z moich ulubionych, chociaż wymaga sporo pracy. Przekroje są szczególnie istotne w ogrodach o zróżnicowanych wysokościach (a ja kocham ogrody w górach :), ponieważ pokazują dokładnie, jak ma przebiegać zaprojektowany teren. Zwykle na przekrojach znajdują się linie określające wyjściową rzeźbę terenu, co pozwala wyobrazić sobie skalę zmian.

Przekroje są niezbędne jeżeli Wasz ogród to ogród w górach, ogród na skarpie lub inny ogród o nietypowych rozwiązaniach wysokościowych.

Przekroje mogą dotyczyć całej działki, ale również poszczególnych elementów architektury ogrodowej.

projekt ogrodu na skarpie

maly ogrod w miescie


OPRACOWANIE DETALI

Jeżeli Wasz ogród jest prosty i nie posiada żadnych indywidualnych rozwiązań, raczej nie będziecie potrzebowali opracowania detali. Kiedy jednak pojawiają się autorskie pomysły wymagające dokładniejszego potraktowania, ten element bardzo się Wam przyda.

Projekt ogrodu może uwzględniać elementy takie jak > pergola, altana, oczko wodne, ściana wodna, basen kąpielowy, ogrodzenie, murki ogrodowe, ściany oporowe i wiele innych. Jeżeli nie zostały użyte elementy standardowe (np. gotowa altana), opracowanie powinno zawierać szczegóły, pozwalające na bezbłędną realizację.

projekt malego ogrodu


Powyżej przybliżyłam typowe składowe projektu ogrodu, jednak pamiętajcie, że różni projektanci mogą te opracowania przygotowywać mniej lub bardziej szczegółowo > zapytajcie o to na pierwszym spotkaniu, żeby oszczędzić sobie nieporozumień.

A jeżeli chcielibyście zlecić mi wykonanie projektu ogrodu, to zapraszam do współpracy. Projekty wykonuję w całej Polsce, a we Wrocławiu i okolicach pierwsze spotkanie jest bezpłatne i niezobowiązujące.

Do zobaczenia!