Obrzeża rabat

Ustaliliśmy już kształt rabat, który ma być płynny i łagodny. Środek ogrodu zajmie trawnik, otoczony z trzech stron przez rabaty. Czwarty bok zamyka ścieżka do budynku. Aby wyraźnie oddzielić trawnik od rabat decydujemy się na obrzeże z kostki granitowej. Można użyć również cegły, tutaj jednak wybieramy granit. Wszelkie "plasticzki-rolborderki" bojkotujemy!

Granit będzie trwałym obrzeżem, które nie przybrudzi się od ziemi i nie rozpadnie po srogiej zimie. W ogrodach czasem rezygnujemy z takiej wyraźnej linii – jeżeli Klientowi zależy na naturalnym efekcie, brak obrzeża jest najodpowiedniejszy. W lesie, czy na wsi takich rozwiązań się przecież nie stosuje. Wszystko zależy więc od kontekstu. Jeżeli rezygnujemy z formalnego rantu, co jakiś czas poprawiamy kształt rabat szpadlem lub specjalnym zaokrąglonym narzędziem do cięcia darni. Nie jest to wcale kłopotliwe, a daje dodatkową możliwość zmiany kształtów w dowolnej chwili. Murowane obrzeże jednak to ogranicza.

Zabieramy się za murowanie. Potrzebny jest jeden fachowiec, piasek, cement, woda i kostka. Fachowiec się przydaje, jeżeli zależy nam na idealnie równym efekcie. Jeżeli ktoś ma wprawę, za każdym razem obrzeże wyjdzie idealnie. Po wykonaniu obrzeża wyrównamy sąsiadujący z nim teren. Trawnik nie powinien być niżej niż kostka, bo bardzo utrudni to koszenie. Natomiast rabaty powinny być trochę niżej, żeby kora nie przesypywała się na trawnik.

Kolejnym etapem będzie założenie trawnika – można to zrobić do połowy października.