Jak wybrać projektanta ogrodu?

Czym kierować się wybierając projektanta? Na pewno intuicją, ale jest też parę aspektów, na które szczególnie warto zwrócić uwagę:

1. Obejrzyjcie portfolio.

To chyba najlepszy sposób, żeby poznać umiejętności architekta krajobrazu i poznać klimat jego prac. Każdy ma jakiś swój styl, który go wyróżnia. Zwróćcie uwagę na realizacje – papier wszystko przyjmie, więc efekt końcowy może nie być zbieżny z wyobrażeniem, które projektant nam 'sprzedał'. Trzymajcie się zasady, że jeśli dotychczasowe realizacje się podobają, warto wybrać tę osobę. Każda następna realizacja na pewno nie będzie gorsza, a może być dużo lepsza. Nie sugerujcie się stylem zaprezentowanych ogrodów – dobry architekt krajobrazu pracuje w różnych stylach, dlatego że pracuje dla różnych Klientów, czyli różnych indywidualności.

2. Nie sugerujcie się tylko ceną.

Wyższa cena sprawia, że można oczekiwać bardziej profesjonalnego projektu. Projekty dodawane gratis często okazują się być adekwatne do ceny… której nie ma. Mogą też być ukryte w cenie realizacji. Nie ma się co oszukiwać – nikt nie lubi pracować za darmo. Natomiast, jeżeli płacimy możemy oczekiwać konkretnych efektów tej pracy.

Zresztą od projektu zależy tak naprawdę jakość naszego ogrodu. Dobry projekt jest podstawą wartościowej realizacji i na pewno nie jest tym etapem, który należy bagatelizować i wykorzystywać do cięcia kosztów. Pamiętajcie, że najważniejsza powinna być jakość, a nie taniość. A te niestety rzadko idą w parze.

3. Firma wykonawcza.

Najlepiej zlecić projekt firmie, która go od razu kompleksowo wykona. Wówczas autor projektu jest zaangażowany w każdy jego detal, a nikt nie zna ich lepiej od projektanta. Nie ma problemu ze złą interpretacją rysunków, pomysłów, czy nieprzemyślanymi zmianami.

Od początku istnienia pracowni FORMIO biorę czynny udział w powstawaniu ogrodów i nie wyobrażam sobie, żebym mogła z tego zrezygnować. Dlatego szczególnie polecam taką formę współpracy. Jeżeli ogród realizuje ktoś inny niż jego autor, warto zdecydować się na zlecenie dodatkowo nadzoru autorskiego. Koszt na pewno się zwróci.

Innym plusem firmy projektowo-wykonawczej jest doświadczenie, które wraz z kolejnymi realizacjami, staje się coraz większe. Osoba wyłącznie projektująca i nie zaangażowana w prace terenowe, może nie zdawać sobie sprawy z technicznych aspektów realizacji. A przemyślana i dobrze przeprowadzona realizacja gwarantuje dobry efekt końcowy. Ponadto pozwala ograniczyć koszty i racjonalnie wykorzystać budżet.

4. Podpisujcie umowę.

Umowa sprecyzuje terminy, ceny, zawartość projektu i inne ważne aspekty. Jest to komfort psychiczny zarówno dla klienta, jak i dla projektanta i pozwala uniknąć niepotrzebnych nieporozumień.

5. Nie bójcie się zgłaszać uwagi i zadawać pytania.

Dobry projektant uwzględni wszystkie Wasze prośby, a jeżeli będzie coś odradzał, wytłumaczy dlaczego. Często warto zaufać doświadczeniu architekta krajobrazu, którego wybraliście, żeby uniknąć nietrafionych decyzji. Zawsze jednak macie prawo zgłaszać swoje obiekcje, wątpliwości, czy pomysły na zagospodarowanie przestrzeni, ponieważ w ogrodzie najważniejsi są jego użytkownicy.

Pamiętam programy ze znanym irlandzkim projektantem Diarmuidem Gavinem, który projektuje ciekawe rzeczy, ale niejednokrotnie przegina. Sadząc np. …zarośla z kukurydzy w małym miejskim ogródku, bo tak mu się podoba lub formując wielką trawiastą babę, bo zainspirowała go kibić pewnej modelki. Klienci wydawali się przerażeni, ale sława projektanta i kamery, sprawiły że jakoś to przełknęli. No i mieli 'gavina' w ogrodzie : ) A efekt niestety nie powalał.

6. Oczekujcie dużo informacji.

Projektant powinien umieć rozwiązać wiele problemów na Waszej działce. Możecie od niego oczekiwać, że zaproponuje różne materiały do wykorzystania w ogrodzie, rozwiąże problem nadmiernych spadków, zaprojektuje podjazd do domu, ogrodzenie itp. Jeżeli traficie na specjalistę, który będzie chciał się ograniczyć do przysłowiowych kwiatków, szukajcie dalej. Najlepiej jak jedna osoba kompleksowo zadba o otoczenie Waszego domu, bo zagwarantuje to, że poszczególne elementy będą do siebie pasowały, tworząc spójną całość.

Oprócz powyższych, na pewno istotne jest też nawiązanie pozytywnych relacji, które sprawią że wspólna praca będzie przyjemnością.