Dlaczego kolor jest taki ważny?

Większość z nas posiada własne preferencje kolorystyczne, z których czasem nie zdajemy sobie sprawy. Reakcja na pasującą do nas mieszankę kolorów jest natychmiastowa. Pierwsze wrażenie po wejściu do pomieszczenia, ogrodu, czy nawet reakcja na fotografię, pozwala określić, co tak naprawdę się nam podoba.

Dla jednej osoby proste minimalistyczne wnętrze jest chłodne i pozbawione wyrazu, dla kogoś innego jest to idealne miejsce wypoczynku, relaksu, życia po prostu. W ogrodach jest podobnie. Nie każdy chciałby mieć zielony ogród przełamany tylko bielą, bo może wydać się nudny. Ale nie każdy też pragnie ogrodu we wszystkich kolorach tęczy. Najważniejsze jest określenie własnych preferencji kolorystycznych i trzymanie się ich. Jak już rozgryziemy własny kod kolorów, ułatwi nam to urządzanie wnętrz, w których żyjemy. Także tych ogrodowych.

Podstawowe pytanie, które należy sobie zadać:

1. Jaki jest mój ulubiony kolor? Jego dominacja nie będzie nas drażnić.

2. Którego koloru nie lubię? Lepiej go unikać.

3. Czy wolę kolorystykę stonowaną, czy wyrazistą?

4. W jakich kolorach wypoczywam?

5. Jakie kolory mnie stymulują?

Odpowiedzi pomogą ustalić, jak powinna wyglądać kolorystyka w naszym ogrodzie. Zgodnie z podziałem ogrodu na poszczególne strefy, można wprowadzać odmienną kolorystykę do poszczególnych zakątków. Strefa wejściowa powinna reprezentować nasz kolorystyczny kod. Jeżeli preferujemy kolory, niech będzie kolorowa, jeżeli wolimy stonowane kompozycje, niech będzie spokojna. W kolejnych ogrodowych wnętrzach możemy dopasowywać kolor do funkcji, jaką dane wnętrze pełni. Poranną kawę dobrze jest wypić w stymulujących nas kolorach, dzięki którym jesteśmy radośni i pobudzeni do działania. Po pracy natomiast lepiej odpoczywać w kolorach relaksujących i wyciszających, które pomogą odreagować codzienny stres. Natomiast jeżeli ogród nie jest duży i strefy się ze sobą przeplatają, kolorystyka powinna być wypośrodkowana.

Kolory łączymy na zasadzie podobieństwa – wybierając leżące obok siebie na KOLE BARW, lub na zasadzie kontrastu – dobierając kolory leżące po przeciwległej stronie koła barw. Barwy znajdujące się po przeciwnej stronie są dla siebie komplementarne i mimo odmienności dobrze do siebie pasują. Stosując BARWY KOMPLEMENTARNE mamy pewność, że kompozycja jest udana, ponieważ barwy się uzupełniają.

Dlaczego więc kolor jest taki ważny? Przede wszystkim dlatego, ze potrafi wpływać na nastrój, samopoczucie i humor. Potrafi dodać energii, ale też jest w stanie przytłoczyć. Obnaża też w jakimś stopniu nasz charakter i upodobania, dzięki czemu inni mogą nas lepiej poznać.

A co kryje się pod konkretnymi kolorami?

CZERWIEŃ – kolor pobudzający i agresywny. Nadmiar może być męczący. Ładnie komponuje się z zielenią, jako kolor komplementarny.

ŻÓŁĆ – kolor optymistyczny i radosny, rozjaśniający przestrzeń. Kojarzy się ze słońcem i ciepłem.

POMARAŃCZ – ciepły kolor łączący czerwień z żółcią. Kojarzy się z ogniem. Potrafi bardzo ożywić kompozycję. Kolor wyjątkowo energetyczny.

ZIELEŃ – jest kolorem kojącym. Zielony trawnik wprowadza do ogrodu ład i porządek, pozwala odpoczywać naszym oczom, harmonizuje krajobraz.

BŁĘKIT – kolor nieba i morza. Podobnie jak zieleń uspokaja, odpręża i skłania do refleksji. Jest kolorem chłodnym.

BIEL – na kole barw jej nie znajdziemy, ale wiele kwiatów jet właśnie białych. Kolor chłodny, śnieżny. Kojarzy się też z czystością i elegancją, Białe kwiaty (np. zawilce jesienne) zdają się świecić, posadzone na tle ciemnej zieleni, ożywiając jesienny ogród.

 

Wszystkim którzy chcieliby dowiedzieć się więcej na temat kolorów i ich zestawiania w ogrodzie polecam:

'KOLORY W OGRODZIE' autorstwa Wolfganga Borchardt'a (wyd. Publicat)