Drewniane donice na taras

W wielu ogrodach wąska przestrzeń z boku domu wyklucza sadzenie drzew, które zapewniłyby nam poczucie prywatności i wizualnie oddzieliły od sąsiadów. Doskonale  w takich miejscach sprawdzają się donice, pod warunkiem, że dysponujemy dostateczną ilością miejsca, żeby obok nich wygodnie odbywała się komunikacja. Jeżeli planujemy posadzenie roślin wieloletnich, konieczne jest zadbanie o wystarczająco duże donice, które zapewnią roślinom nie tylko komfortowe warunki wzrostu, ale również bezpieczne zimowanie.

Prezentowane donice stanęły na tarasie naszych Klientów, u których powstał również nowy ogród. Taras jest na tyle duży, że donice o wymiarach 100x50x50 cm, w żaden sposób nie pogorszyły wygody korzystania z przestrzeni. Konstrukcja 3 z 5 donic została wzbogacona o żaluzjową kratkę na pnącza,która zasłania widok na sąsiedni ogród. Wpłynęło to mocno na poczucie przytulności i ociepliło surową dotychczas przestrzeń. W sprzedaży nie ma donic, które odpowiadałyby nam jakością wykonania, estetyką i wymiarami, dlatego prezentowane donice powstały w naszym warsztacie. Istnieje więc możliwość dopasowania donic do konkretnej przestrzeni, dzięki czemu w maksymalnym stopniu wykorzystuje się jej plusy i maskuje minusy.

Taras przed postawieniem donic wyglądał tak:

Można było się poczuć bardzo wystawionym na widok, co potęgowało podniesienie tarasu do poziomu salonowych szklanych drzwi.

Donice zasłoniły widoki i zamknęły przestrzeń z jednej strony, dzięki czemu oczy od razu kierowane są na nowy ogród, a nie na okoliczne posesje.

Zmienił się również widok z salonu, z którego rozciągała się szeroka panorama na okolicę. Obecnie, mimo że rośliny są świeżo posadzone, więc jeszcze małe, siedząc w salonie widzimy ciepłe w wyrazie drewniane donice i żywe kolory rosnących w nich roślin.

Donice zostały wewnątrz ocieplone, wyścielone folią, aby mokra ziemia nie miała kontaktu z drewnem oraz zaopatrzone w kółeczka umożliwiające przesuwanie donic, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Na dnie powstała warstwa drenażowa z keramzytu, przykrytego włókniną, aby ziemia nie wypływała przez otwory w dnie.

W jednej z donic powstał ogródek ziołowy, do którego można w każdej chwili podejść z domu i urwać aromatyczne liście bazylii, majeranku, mięty czy szałwii. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu zawsze dysponujemy w kuchni świeżymi ziołami.

 

O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ WYBIERAJĄC DONICE NA TARAS CZY BALKON?

1. Materiał, z których wykonane są donice musi być odporny na warunki atmosferyczne, czyli zarówno słońce, deszcz, śnieg, jak temperatury wahające się w naszym klimacie w przedziale ok. 50 st.C.

Jaki więc mamy wybór? Możemy wybrać donice Z DREWNA, pamiętając o zaimpregnowaniu go odpowiednimi preparatami. Kolejnym materiałem jest mrozoodporna CERAMIKA, która musi jednak stać w miejscu nienarażonym na uszkodzenie. Miejsca, gdzie jest duży ruch i gdzie bawią się dzieci, może być dla nich nieodpowiednie. Dużą zaletą ceramiki jest bogaty wybór kolorów i efektów faktury. W miejscach, gdzie donice mogą zostać uszkodzone, warto wybrać donice z POLIMEROBETONU LUB ŻYWICY.

2. Jeżeli donice są duże, będą bardzo ciężkie po wypełnieniu ziemią i posadzeniu roślin. Warto pomyśleć o zamontowaniu KÓŁEK, które umożliwią nam zmianę konfiguracji donic i ich dowolne przestawianie.

3. Na dnie donic konieczna jest warstwa drenażowa z keramzytu. Żeby uniknąć wmywania ziemi pomiędzy granulki keramzytu, warto przedzielić je włókniną. Ten sam zabieg stosuję w balkonowych skrzynkach na pelargonie.

4. Jeżeli planujemy posadzenie roślin wieloletnich, należy pamiętać o izolacji. W drewnianych donicach dobry będzie styropian, natomiast w ceramicznych o zaokrąglonym np. kształcie, doskonale sprawdzi się folia bąbelkowa.

5. Taras, na którym stawiamy duże donice musi być solidnie zrobiony, żeby utrzymać ich masę.

6. Umiejętny dobór roślin pozwoli uniknąć niespodzianek, w postaci nieudanej uprawy.

7. Pamiętajmy o regularnym podlewaniu roślin w donicach. Ich ścianki w upalne dni się nagrzewają, szczególnie jeżeli są cimne i ziemia wewnątrz szybko przesycha.

JAKIE ROŚLINY NADAJĄ SIĘ DO UPRAWY DONICZKOWEJ?

Oprócz roślin sezonowych, takich jak pelargonie, surfinie, czy werbeny, możemy posadzić rośliny wieloletnie.

1. Rośliny iglaste, takie jak KOSODRZEWINA pumillo i inne karłowe gatunki

2. TRAWY OZDOBNE: rozplenica japońska, miskant chiński, ostnice itp.

3. RÓŻE: okrywowe, pnące, szczepione na pniu.

4. POWOJNIKI w odmianach.

5. BUKSZPAN szczególnie w formie strzyżonych kul, stożków i ininych figur.

6. KRZEWY LIŚCIASTE o niewielkich wymiarach. Doskonale w pojemnikach rosną np. trzmieliny, również te szczepione na pniu.

7. Idealna do pojemników jest LAWENDA, która swoim zapachem sprawi, że przebywanie na tarasie będzie prawdziwą ucztą dla naszych zmysłów.

 

.