’Ogród z kamiennym murkiem’ rok później

Wracamy do ogrodu, który pojawił się ostatnio w programie 'Zrób sobie dom'. Materiał być dosyć krótki i nie było w nim pokazane, jak wygląda cały ogród, dlatego uzupełnimy tę lukę.

W ogrodzie najważniejszym miejscem jest zazwyczaj taras, ponieważ to na nim spędza się najwięcej czasu, chociażby pijąc szybką poranną kawę, czy wypoczywając. W tym ogrodzie był pewien problem – deweloper zrobił dwa tarasy wyłożone granitowymi płytami, ale oba mało funkcjonalne. Wyjście z domu prowadziło na taras zbyt wąski, aby wygodnie siedzieć na nim przy stole, natomiast na drugi taras nie było w ogóle wyjścia z domu, a żeby się na niego dostać trzeba było zejść do ogrodu, obejść taras przysalonowy i dopiero wchodziło się na taras nr 2. Natomiast idąc od strony wejścia na posesję w ogóle nie można było na niego wejść, ponieważ nie było schodów. A różnica wysokości w granicach 0,5m.

Podstawowym zadaniem było więc rozwiązanie tego problemu.

Poniżej zdjęcia PRZED PRZYSTĄPIENIEM DO REALIZACJI:

Naszym pomysłem było połączenie obu tarasów granitowych tarasem z drewna, zacienionym lekką drewnianą konstrukcją. Jest to główne miejsce do siedzenia, umożliwiające oglądanie obu stron L-kształtnego ogrodu. Komunikacja odbywa się płynnie po całym kompleksie tarasowym, a schody które zrobiliśmy od strony wejścia do ogrodu, pozwalają dostać się na taras już na samym początku. Aby zniwelować różnicę wysokości pomiędzy tarasami a poziomem trawnika, usypaliśmy łagodną skarpę, którą zakończył kamienny murek.

Sporą część ogrodu zajmuje trawnik, zgodnie z życzeniem Inwestora, natomiast rabaty urozmaicają przestrzeń. Oddzielają ogródek frontowy od ogrodu bardziej prywatnego przy tarasach, zasłaniają również widok na ulicę. Spełniają także funkcję oczyszczającą, ponieważ hamują chmury kurzu, wzbijane przez auta podczas okresów suchych (droga jest gruntowa). Aby uzupełnić szpaler żywotników, rosnących już na działce, od strony uliczki posadziliśmy miskanty chińskie, które zmiękczają surowe w wyrazie thuje, oraz uszczelniają barierę.

Rośliny kwitnące w różnych okresach sprawiają, że ogród jest interesujący przez cały sezon wegetacyjny.

PONIŻEJ ZDJĘCIA ZROBIONE OKOŁO 1 MIESIĄCA PO ZAKOŃCZENIU REALIZACJI:

Jak widać na poniższych zdjęciach już PO JEDNYM ROKU ogród nabiera charakteru: