Ogród piękny zimą – jak to zrobić?

Najpopularniejszą grupą roślin na 'ogrodowej liście życzeń' są rośliny zimozielone. Trudno się dziwić, że każdy pragnie mieć ogród atrakcyjny rzez cały rok, ale szkoda że ta atrakcyjność ogranicza się zwykle do nasadzeń iglastych, które niezmienne przez cały rok, są po prostu nudne. Zimowy klimat w ogrodzie można uzyskać za pomocą gatunków liściastych, których liście są zimozielone, ale także eksponując ciekawe formy zaschniętych traw i bylin. Wiele gatunków liściastych o liściach sezonowych, także ma cechy szczególnie ozdobne w zimowej scenerii.

Jaki mamy wybór?

1. GATUNKI LIŚCIASTE ZIMOZIELONE – wśród nich moja ulubiona Laurowiśnia wschodnia w odmianie 'Otto Luyken' {prunus laurocerasus}. Gatunek ten dorasta do wysokości i szerokości ok. 1m, ma wiecznie zielone skórzaste liście i kwitnie bardzo ładnie na biało w maju. Dodatkową zaletą są jego preferencje słoneczne, ponieważ dobrze rośnie nawet na stanowiskach zacienionych. W miejscach, gdzie jest więcej słońca, będzie potrzebował wilgotnej ziemi. Kolejnym plusem tej odmiany jest jej mrozoodporność, która jest wyższa niż u podstawowego gatunku.

fot.: Laurowiśnia wsch. 'Otto Luyken' nad wodą

fot.: Laurowiśnia wsch. 'Otto Luyken

Kolejnym faworytem jest uniwersalny Bukszpan wieczniezielony {buxus sempervirens}, z którego powstają strzyżone obwódki i formowane figury geometryczne. Już same kule posadzone wśród innych roślin, podkreślą charakter ogrodu. Gdy dodatkowo przypruszy je śnieg, efekt będzie wspaniały.

fot.: na pierwszym planie kulka z Bukszpanu

fot.: Bukszpan i Bergenia sercolistna

Popularną grupą są różaneczniki i azalie (japońskie, ponieważ wielkokwiatowe tracą liście), które podobnie jak laurowiśnia ozdobią miejsca zaciszne i zacienione.

W łagodne zimy liście pozostaną również na Ognikach szkarłatnych {pyracantha coccinea}, którego dodatkową ozdobą w miejscach słonecznych będą żółte {odm. Soleil d'Or}, pomarańczowe {odm. Orange Glow} lub czerwone {odm. Red Column} owoce. W miejscach cienistych ogniki nie kwitną tak obficie, a co za tym idzie, mniej dorodnie owocują. Podobnie w łagodną zimę zachowa się m.in. Ligustr pospolity {ligustrum vulgaris}, Suchodrzew chiński {lonicera pileata}, czy Irga Dammera {cotoneaster dammerii}. Zimozielone są niektóre odmiany kalin, np. Kalina sztywnolistna {Viburnum rhytidophyllum}.

fot.: Ognik szkarłatny 'Red Column'

fot.: Kalina sztywnolistna

2. Mniej popularną ozdobą ogrodu są zimozielone BYLINY. Z tej grupy w naszych firmowych ogrodach praktycznie zawsze pojawia się Bergenia sercolistna {bergenia cordifolia}, o dużych skórzastych liściach, które zimą przybierają czerwoną barwę. Proces ten jest silniejszy, jeżeli bergenie rosną w słońcu, natomiast w cieniu bardzo długo są zielone. Na wiosnę spośród niskich kęp dużych liści, wyłaniają się piękne kwiatostany na smukłych łodygach. Kwiaty mogą być białe lub w różnych odcieniach różu. Córeczka jednej z naszych Klientek nazwała je elfie dzwonki i ta nazwa pięknie oddaje ich urok. A dorośli zwykle na bergenię mówią kapusty… co mnie wcale do tej pięknej rośliny nie zraża.

fot.: liście Bergeni sercolistnej przysypane śniegiem

fot. wiosenny widok – kwitnąca Bergenia sercolistna

Innym często przeze mnie sadzonym gatunkiem jest Turzyca Morrow'a 'Variegata' {carex morrowii}, która wygląda jak trawa, chociaż nią nie jest. Najlepiej sprawdzi się w miejscach zacienionych i osłoniętych. W ostrą, ale bezśnieżną zimę liście turzycy mogą przemarznąć, szczególnie w słońcu. Należy jest wówczas przyciąć na wiosnę, podobnie jak ozdobne trawy, a roślina wyda nowe liście.

fot. Turzyca Morrow'a 'Variegata'

fot.: Turzyca Morrow'a 'Variegata'

Godna polecenia jest Runianka japońska {pachysadra terminalis}, rozrastająca się podziemnymi rozłogami. Ta uniwersalna roślina porasta duże powierzchnie pod drzewami, a na wiosną zdobią ją małe białe szczotkowate kwiatostany. Od paru lat runianki rosną w kwietnikach na wrocławskim Palcu 1 Maja (teraz Jana Pawła II) i wydaje mi się, że są niezniszczalne. Rosną w słońcu, mimo że preferują cień, przy ruchliwym skrzyżowaniu, być może bez nawadniania, bo tego na pewno nie wiem. I co? I radzą sobie doskonale! Z roślin okrywowych świetny jest także Kopytnik pospolity {asarum europaeum}, ale jeżeli mamy w ogrodzie problem z plagą ślimaków, to niestety szybko zniknie. Kolejna godna polecenia "okrywówka" to Dąbrówka rozłogowa {ajuga reptans}, szczególnie odmiana o bordowych liściach. Szybko się rozrasta, a niebieskie kwiatostany pokrywają ją bardzo obficie w maju.

Kolejną ciekawą byliną o zimozielonych liściach i dodatkowo pojawiających się w zimie! kwiatach jest Ciemiernik biały {helleborus niger}. Przez cały sezon wegetacyjny roślina jest ładna, chociaż dosyć niepozorna, jednak jej największy urok ujawnia się w lutym, kiedy pojawiają się kwiaty .

3. Fantastycznie w zimowych ogrodach wyglądają TRAWY OZDOBNE. Zasychają one na zimę, ale nie należy ich wtedy obcinać. W zimie osiada na nich szron i śnieg, co tworzy w ogrodzie bajkową scenerię. Dodatkowym akcentem jest ich wzmożony szum – suche trawy szumią głośniej niż zielone, wprowadzając do ogrodu kojący dźwięk. Trawy przycinamy dopiero na wiosnę, zanim wybiją nowe liście.

fot.: Miskant chiński

fot.: Miskant chiński

fot.: Rozplenica japońska

4. Ciekawym akcentem w zimowym ogrodzie będą rośliny, które mimo że pozbawione liści, mają nadal atrakcyjny wygląd. W tej grupie wyróżnić możemy krzewy o ładnych pędach, np. Dereń biały odm. 'Sibirica' {cornus alba}, którego czerwone pędy wyglądają na tle śniegu olśniewająco.

Mniej popularne będą natomiast zaschnięte kwiatostany bylin i krzewów. Ładnie prezentują się kwiatostany hortensji o oryginalnym kulistym kształcie {hydrangea}, ale nie mniej atrakcyjne będą byliny: Liatra kłosowa {liatris spicata}, Werbena argentyńska {verbena bonariensis}, Żeleźnik Russela {phlomis russeliana}, Rudbekia {rudbeckia} itp.

fot.: Liatra kłosowa

fot.: Liatra kłosowa

5. Nie tylko rośliny sprawiają, że ogród zimą jest ciekawy i tajemniczy. Jeżeli wykorzystamy w ogrodzie ARCHITEKTURĘ OGRODOWĄ I DEKORACJE śnieg tylko podkreśli ich kształt i sprawi, że nabiorą nowego charakteru. Biała pokrywa zaakcentuje rytm pergoli, zarys murków i kształt ogrodowych detali. Warto więc już wcześniej o nich pomyśleć.

fot.: klinkierowe oczko wodne, okolone murkiem

fot.: oryginalny karmnik dla ptaków

fot.: kuta pergola