Nowe – Stare schody

W jednym z naszych ogrodów powstały ostatnio schody, które dzięki użytym materiałom wyglądają, jak stare i idealnie wpisują się w klimat domu. Ja jestem ich fanką i myślę, że wielu osobom również się spodobają.

Jaki jest więc przepis na takie schody?

Potrzebujemy:

1. Dom w klimacie, najlepiej bez schodów!

2. Granitowe krawężniki, wskazane jest żeby były trochę stare i leżały od jakiegoś czasu w ogrodzie {zapewne zzielenieją, co tylko doda im uroku}. Można też oczywiście użyć nowych i na efekt starości zaczekać. Ważne żeby nie były cięte na pile i idealnie gładkie, ale chropowate i nierówne.

3. Kostkę granitową.

4. Tłuczeń, cement, piasek, betoniarkę…

5. Fachowca, chyba że sami takowym jesteśmy.

Przed przystąpieniem do pracy należy rzucić ostatni raz okiem na pustą przestrzeń, w miejscu gdzie powinny być schody i zacząć o niej zapominać. Budowa schodów jest stosunkowo prosta, jeżeli wykonywaliśmy już kiedyś takie prace. Kamienie są jednak bardzo ciężkie i ich równe osadzenie już wcale prostą sprawą nie jest. Dlatego wskazane jest zlecenie jej osobie z doświadczeniem.

Z krawężników budujemy stopnie, pamiętając o prawidłowych rozmiarach stopnicy {ok. 30cm} i podstopnicy {ok 13-15, max. 19cm}. Po bokach powstaje wówczas kamienny murek. Szczyt schodów wykańczamy kamiennymi blokami lub kostką granitową – my zastosowaliśmy kostkę.

POCZĄTEK PRAC:

PO ZAKOŃCZENIU PRAC: