Nowoczesny ogródek w mieście

Małe ogrody, wbrew pozorom, pozwalają na różnorodne rozwiązania przestrzenne i realizację ciekawych pomysłów. Prezentowany ogródek został całkowicie pozbawiony trawnika, który zastąpiły nawierzchnie – drewniane, z betonowych płyt i żwirowe. Sercem przestrzeni jest zacieniająca pergola na końcu działki, pod którą znalazły się ławy do siedzenia i drewniany taras. Ławy zaprojektowano na gabionowych koszach, wypełnionych granitem. Główną zaletą gabionów jest fakt, że nie trzeba ich stawiać na fundamencie, jak w przypadku klasycznego murka, tylko na zagęszczonym tłuczniu. Sprawia on, że kosze stabilnie stoją. Do wypełnienia można użyć dowolnego kamienia. My wybraliśmy lokalny granit, który dzięki dosyć regularnym kształtom dobrze się układa.

Do pergoli przylega ściana wodna w gabionowych koszach (w chwili robienia zdjęć niestety jeszcze nie działała). Zasłania ona dodatkowo widok na sąsiednią posesję.

Roślinność na życzenie Klienta została mocno ograniczona: pojawiły się kule bukszpanów, yuki o kremowo-zielonych liściach, brzozy pożyteczne 'Doorenbos', turzyce Morrowa 'Variegata i piękna gęsta sosna. Cała powierzchnia rabat zasłonięta została jasnym żwirem, dla podkreślenia nowoczesnego charakteru przestrzeni.