Ogród w górach – podglądamy realizację cz.1

Górzysty teren jest jednym z trudniejszych do zagospodarowania. Wyzwaniem jest rzeźba terenu, niejednokrotnie o bardzo zróżnicowanych wysokościach, ostrzejszy klimat, a także niedostępność terenu.

Realizowany przez nas ogród znajduje się niedaleko Kłodzka, na pagórku z pięknym widokiem na góry. Nieprzyjazny teren daje się we znaki podczas prac, ale jest też dużym utrudnieniem dla dostarczających nam materiały na budowę samochodów. Ale… warto.

Przed przystąpieniem do realizacji zastaliśmy całkowicie bezużyteczną przestrzeń o stromych skarpach. Zejście na dół było bardzo niewygodne, ale też nie było niczego, co by do tego zejścia zachęcało. Zaproponowaliśmy więc system murków oporowych z granitu, z wygodnym zejściem z tarasu, prowadzącym przez mniejszy taras z ławeczką. W dolnej części ogrodu, zgodnie z życzeniem naszych Klientów pojawiło się oczko wodne, będące modyfikacją istniejącego już przed naszym przybyciem zbiornika. Aby wprowadzić wodę w ruch i dobrze ją napowietrzyć, zaprojektowaliśmy dwie kaskady wypływające z murków, połączone naturalistycznym strumieniem. Murki nadają charakter całej przestrzeni, a posadzona wkrótce na skarpach roślinność podkreśli klimat ogrodu, który ma się wtopić w otaczający krajobraz.

Już wkrótce będziemy mogli Wam pokazać efekt końcowy, a tymczasem:

PROJEKT OGRODU:

TEREN PRZED PRZYSTĄPIENIEM DO PRAC:

POCZĄTEK REALIZACJI, jako pierwszy powstał taras  oraz widoczne na fotografiach szalunki pod fundamenty:

KAMIENNY MUREK przy tarasie:

KAMIENNE SCHODY, prowadzące do ogrodu:

KAMIENNE MURKI:

KAMIENNE MURKI ORAZ SCHODY oglądane z dolnego poziomu:

SKARPA przygotowana pod nasadzenia:

C.D.N.