Szkółka Grochowscy

Dzisiaj zapraszam Was do ogrodu pokazowego przy Szkółce Państwa Grochowskich w Radkowie, którą niedawno odwiedziliśmy. Ogród sąsiaduje z terenami, gdzie odbywa się hodowla i jest doskonałym przykładem zastosowania poszczególnych gatunków, wzbogaconym o fachową wiedzę autorów, którą chętnie się dzielą. Naprawdę warto zajrzeć do Radkowa, chociażby po to, aby przekonać się, że górska lokalizacja ogrodu nie wyklucza sadzenia gatunków, do których przylgnęła łatka 'niemrozoodpornych'. Mnie przynajmniej kilka gatunków zaskoczyło, ponieważ trwałam w przekonaniu, że są wyjątkowo delikatne. A w Radkowie rosną i mają się dobrze.

Ogród otoczony jest wysokimi strzyżonymi żywopłotami z różnych liściastych i iglastych gatunków. Osłona sprawia, że po wejściu przenosimy się do przysłowiowego innego świata, a wrażenie to wzmacnia dodatkowo śródziemnomorski klimat ogrodu, podkreślony nasadzeniami z …kaktusów. Tak, nadal jesteśmy w Radkowie : )

Ilość gatunków jest nieco oszałamiająca i na każdym kroku czeka nas kolejna niespodzianka. Muszę się przyznać, że mimo mojej całkiem sporej wiedzy na temat bylin, które po prostu zawsze lubiłam i ciągle się ich uczę, miałam z niektórymi problem. Na szczęście był z nami Tomek Grochowski, a on tego problemu nie miał.

Ogród jest niezwykle barwny, co jest ewidentną zasługą bylin, które dają świetne efekty już w pierwszym roku po posadzeniu. Ciekawostką jest, że aranżacja prezentowanej przestrzeni rozpoczęła się wiosną tego roku. Czyli w zaledwie kilka miesięcy uzyskano taki efekt. I tutaj potwierdziła się moja teoria, że byliny są w ogrodzie niezbędne i tylko one potrafią tak ożywić ogród. A właściwie go wykreować.

Sercem ogrodu jest wgłębnik otoczony murkiem z lokalnego kamienia – czerwonego piaskowca. A we wgłębniku na żwirowej nawierzchni stanęła niebieska drewniana ławka, która przykuwa wzrok z każdego miejsca ogrodu, prześwitując przez parawany nasadzeń. Ławka jest wyrazistym akcentem, doskonale harmonizującym, mimo swojego mocnego koloru, z roślinnością. Pomysł wart powtórzenia w Waszych ogrodach – ławka może być również biała (efekt delikatny) lub w dowolnym ulubionym przez Was kolorze, np. czerwona (mocny efekt murowany). Jeżeli dodatkowo powtórzycie w ogrodzie akcent kolorystyczny, wybierając rośliny kwitnące w zbliżonym kolorze (należy zachować umiar : ), uzyskacie efekt harmonijnej przemyślanej kompozycji.

Obok kamienia pojawił się jeszcze jeden naturalny materiał, służący do szybkiego tworzenia nawierzchni – żwir. Nawierzchnie żwirowe pojawiają się często w ogrodach angielskich, doskonale sprawdzają się również w klimatach śródziemnomorskich. W ogrodzie Grochowskich w żwirze zagościły kaktusy, będące niemałą niespodzianką w polskich górach. Obejrzyjcie zdjęcia i …na zakupy : )

Więcej informacji o szkółce na stronie: http://www.szkolka-grochowscy.pl/

fot. poniżej – rabaty opanowane przez Werbenę argentyńską {patagońską} zestawioną m.in. z wilczomleczem

fot. poniżej – kwitnąca na fioletowo Perowskia łobodolistna – lubi słońce i lekką glebę

fot. poniżej – po prawej ciekawa odmiana Rozplenicy

fot. poniżej – na pierwszym planie kaktusy i Juka

Kilka kadrów ze szkółki:

fot. poniżej – uprawa ozdobnych traw

fot. poniżej – przekwitający już Krwiściąg

fot. poniżej – na pierwszym planie Houtinya

fot. poniżej – plan pierwszy przekwitająca już Jeżówka purpurowa 'Magnus'; plan drugi Sadziec purpurowy