DREWNO w ogrodzie cz. II – PERGOLE

pergola nad tarasem

PERGOLE to jeden z moich ulubionych elementów w przestrzeni ogrodu. Możemy zbudować pergolę nad tarasem, żeby dawała nam cień w upalne dni, możemy też wprowadzić ją nad ścieżką lub postawić w dowolnej części ogrodu. Konstrukcja może też mieć zróżnicowaną budowę i klimat, podyktowany użytymi materiałami, kolorami czy detalami wykończenia.

Ja w swojej pracy bardzo często proponuję Klientom ogrodowe pergole, ponieważ wiem, jak potrafią kreować przestrzeń ogrodu. Pergole są rodzajem ażurowych dachów i mimo, że nie zasłaniają całkowicie widoków i nie chronią przed deszczem, potrafią doskonale zmienić otoczenie. Przykładem może być taras na powyższym zdjęciu. Dopóki nie zwieńczyła go konstrukcja można było się poczuć jak na otwartej przestrzeni. Zacienienie tarasu sprawiło, że natychmiast stał się on przytulniejszy, a siedzenie na nim znacznie przyjemniejsze. Słupy konstrukcji pełnią rónież funkcję podpór dla pnączy, które możemy wpuścić na górną część, ale możemy też ograniczać ich wzrost do wysokości słupów.

Na poniższych zdjęciach widać taras ocieniony pergolą – po lewej stronie niedługo po zakończeniu, po prawej stronie po jednym roku. Pełna galeria ogrodu na stronie FORMIO – ogród z kamiennym murkiem.

pergola nad tarasem

Zaletą pergoli jest również ich ażurowość, która zapewnia możliwość oglądania ogrodu. W przypadku altan widok jest w pewnym stopniu ograniczony, w zależności od konstrukcji. Natomiast pergola dając poczucie przytulności, pozostawia nas otwartym na otoczenie.

Nawet w niewielkiej ogrodowej przestrzeni można zaprojektować pergolę, zwracając szczególną uwagę na zintegrowanie jej z pozostałymi elementami projektu. Konstrukcja powinna wyglądać tak, jakby ogród bez niej miał być niepełny. Dobrze zaprojektowana przestrzeń charakteryzuje się własne tym, że poszczególne elementy są jak klocki jednej układanki.

W małym ogrodzie pergola może stać się, obok tarasu, dodatkowym miejscem wypoczynku. W jej cieniu można postawić ławkę i spędzać czas z dobrą lekturą. Na poniższych zdjęciach pergola w małym ogrodzie, ukryta wśród zieleni i wkomponowana w układ ogrodu. Pełna galeria projektu na stronie FORMIO – ogrodowy salon.

1 pergola z laweczka

22 maly ogrod

PERGOLA może mieć również całkiem inny charakter – być bramą do ogrodu lub konstrukcją do zawieszania hamaka, czy huśtawki.

Na poniższych zdjęciach mały ogród, w którym pergola do zawieszania hamaka i dziecięcej huśtawki jest najistotniejszym elementem architektury ogrodowej. Jej dodatkowym zadaniem jest kadrowanie widoku na ogród i zasłanianie jednocześnie przestrzeni tarasu, co stwarza wrażenie większej prywatności. Pergola ma solidną budowę, co zapewni jej stabilność, szczególnie ważną, jeżeli obciążamy konstrukcję hamakiem. Pełna galeria ogrodu na stronie FORMIO – mały ogród z hamakiem.

pergola z hamakiem

1. hamak w ogrodzie

Konstrukcje są również nieodzownym elementem nowoczesnych ogrodów. To one niejednokrotnie nadają im charakter i definiują przestrzeń. W jednym z naszych ogrodów stanęła pergola nad tarasem, o wyraźnie nowoczesnym charakterze. Zapewnia ona cień w upalne dni, zasłaniając jednocześnie widoki na bliskich sąsiadów. Na konstrukcji zawieszone zostało okrągłe siedzisko z poduchą.

Pełna galeria projektu znajduje się na stronie FORMIO – nowoczesny mały ogród bez trawnika.

nowoczesny ogródek

1 bukszpan w ogrodzie

36 ogrod nowoczesny

Powyższe konstrukcje zostały zaprojektowane specjalnie do przestrzeni, w których stanęły. Wykonywaliśmy je samodzielnie, podczas realizacji ogrodu. Drewno konstrukcyjne to zazwyczaj strugana sośnina (w wersji ekonomicznej) lub świerk skandynawski KVH (wersja droższa). Natomiast wszelkie deskowania i żaluzje to sezonowany świerk skandynawski MOCO. Elementy zabezpieczamy lakierobejcą woskową, w wybranym przez Klienta kolorze.

Alternatywą dla konstrukcji drewnianych są elementy kute. Ich zaletą jest trwałość – jeżeli zostaną dobrze wykonane, ocynkowane ogniowo i pomalowane proszkowo, będą służyły długie lata, nie wymagając żadnej konserwacji. Minusem takich konstrukcji jest fakt, że posadzone przy nich pnącza częściej wymarzają. W zimie powierzchnia jest tak zimna, że uszkadza pędy roślin. Pod tym względem lepiej sadzić pnącza przy ciepłych drewnianych pergolach.

Elementy kute mają jednak bardzo dużo uroku, są wizualnie lekkie i eleganckie, dlatego warto w nie zainwestować. Kute pergole-bramki na poniższych zdjęciach zostały zaprojektowane do tej konkretnej ogrodowej przestrzeni i wykonane na zamówienie. Pełna galeria projektu na stronie FORMIO – mały ogród z klinkierowym patio.

1 kuta pergola

Kolejnym tematem będą DONICE.