DREWNO w ogrodzie cz. III – DONICE

drewniana donica na tarasDrewniane donice w ogrodzie to tylko jedna z możliwości. Do wyboru są donice ceramiczne, żywiczne, betonowe, rattanowe i inne. Drewniane mają jednak nad nimi jedną istotną przewagę – mamy pełną swobodę w zakresie ich rozmiaru, a także spore możliwości nadania im indywidualnego kształtu. Drewniana donica to nie tylko miejsce, gdzie sadzimy rośliny, ponieważ może spełniać również rolę bariery, zabezpieczającej przed upadkiem z wysokiego tarasu, albo zasłaniać widok na sąsiadów.

Na podstawie naszych doświadczeń chciałabym zaprezentować Wam dwa rodzaje drewnianych donic, donice zintegrowane i wolnostojące:

1. DONICA ZINTEGROWANA

drewniane donice w ogrodzie

14 donica drewniana

Prezentowana donica powstała na zaokrąglonym tarasie, pozbawionym barierki. Co więcej Inwestorzy nie chcieli takiej barierki montować, a zależało im zarówno na bezpieczeństwu małych dzieci, jak i na zasłonięciu widoku na taras. Działka w tym miejscu jest bowiem bardzo wąska i trzeba było wymyślić jakiś sposób na zasłonięcie widoku na sąsiadów. Przy czym w grę nie wchodziły wysokie drzewa, ponieważ w otoczeniu domu jest ich aż nadto (ogród położony jest pod lasem), a także dlatego, że zabierałyby one za dużo światła.

Donica była budowana na miejscu, a jej szkielet przytwierdzono do betonowego muru podtrzymującego taras. Dzięki temu nie ma niebezpieczeństwa, że donica będzie się przesuwała i spadnie na dół. Zapewnia jej to wyjątkową stabilność, co było konieczne, aby wyeliminować ewentualność nieszczęśliwego wypadku. Mimo, że konstrukcja wydaje się spoczywać bezpośrednio na płytkach tarasowych, zostawiono pod nią miejsce, aby woda swobodnie odpływała z posadzki. Pamiętajcie, że spadek na nawierzchniach robi się zawsze "od domu", dlatego ważne jest aby nie blokować wodzie drogi odpływu. Na drewniany szkielet nałożyliśmy z zewnątrz świerkowe deski (strugane i sezonowane), które dzięki odpowiednio dobranym parametrom dostosowały się do wygiętego kształtu. Wnętrze donicy wyłożyliśmy znacznie tańszym drewnem szalunkowym (oczywiście zaimpregnowanym), a pomiędzy tymi dwoma warstwami umieściliśmy styropian. Ma on ochronić bryły korzeniowe roślin przed przemarzaniem. Ale to jeszcze nie koniec warstw ; ) Wnętrze donicy wyłożyliśmy grubą folią, aby mokra ziemia nie miała bezpośredniego kontaktu z drewnem. Mimo impregnacji lepiej jest chronić drewno wewnątrz donice przed nadmierną wilgocią. Nie ma tam dobrej wentylacji i drewno nie miałoby jak wysychać. W dnie donicy zrobione zostały otwory odpływowe, aby woda deszczowa nie stagnowała na dnie. Podobnie jak w zwykłych doniczkach na dnie znajduje się warstwa keramzytu, odprowadzająca nadmiar wody.

I jeszcze porównanie – taras bez donic i po zakończeniu prac. Realizowaliśmy również cały ogród, do obejrzenia na stronie FORMIO – duży ogród pod lasem.

duże drewniane donice

duże drewniane donice

duże drewniane donice

duże drewniane donice

 

2. DONICA WOLNOSTOJĄCA

Ten typ donicy może powstać w dowolnym miejscu, np. w warsztacie i stać również w na dowolnym tarasie lub balkonie. Ich wymiary również są dowolne, ale te prezentowane na zdjęciach mają wymiary ok.: 100x50x60 cm. Jeżeli zamontujemy dodatkowo kółeczka, to będziemy mogli swobodnie donice przestawiać, wypróbowując różne konfiguracje. Podobnie jak w przypadku donicy zintegrowanej, w tym przypadku również ścianki są podwójne, z warstwą izolacji cieplnej pomiędzy. Wnętrze wyścieła folia, a na dnie zrobiono otwory odpływowe. Zasadniczo różni je skala i przeznaczenie. Na prezentowanych donicach znalazła się również kratka na pnącza, zasłaniająca widok na sąsiednią posesję. Pozwala ona na jeszcze większe poczucie prywatności.

duże drewniane donice

15. donica drewniana

16. donica drewniana

I jeszcze porównanie, jak było bez donic i jak ta sama przestrzeń wygląda z donicami.

duże drewniane donice

duże drewniane donice

Wszystkie donice zostały zaimpregnowane lakierobejcą woskową, co zapewni im dużą trwałość.

W kolejnej części "Drewna" – domki gospodarcze.