Podniesiona rabata

podniesiona rabata w ogrodzieDzisiaj kolejny z zabiegów przestrzennych, który możecie zastosować w ogrodzie, czyli PODNIESIONA RABATA.

Podniesienie nasadzeń niejednokrotnie wpływa korzystnie na ukształtowanie ogrodu i jego klimat. Powstaje kilka poziomów, dzięki czemu uzyskujemy efekt ciekawszej rzeźby terenu. Materiał, z którego zrobimy taką rabatę, będzie dodatkowym atutem przestrzeni i pozwoli podkreślić jej walory. Podniesione rabaty mają dodatkowo aspekt praktyczny i pomagają uporać się z podmokłym terenem, nieodpowiednim do uprawy roślin.

Z czego można wykonać taką rabatę?

Najprostszym i najtańszym materiałem jest DREWNO. Można użyć struganego drewna tartacznego – sośniny lub krajowej świerczyny. Drewno musi być strugane, ponieważ surowe ma nierówną powierzchnię z "drzazgami" i może być niebezpieczne dla użytkowników, w szczególności dzieci. Warto więc materiał porządnie wygładzić, szlifując dodatkowo po struganiu w tartaku. Gładka powierzchnia mniej chłonie wodę i jest łatwiejsza w impregnacji. Surowe drewno chłonie bardzo dużo labierobejcy lub impregnatu.

Pod elementami drewnianymi warto wysypać żwir lub piasek, aby woda pod nimi nie stagnowała. Od wewnątrz konieczna jest również izolacja (np. folia kubełkowa), jeżeli chcemy, aby drewno dłużej służyło. Drewniana konstrukcja nie wymaga mocowania do podłoża, ponieważ sama w sobie jest ciężka, a dodatkowo wypełni ją ziemia. Wysokość rabaty może być dowolna, zależna od tego ile warstw drewna zastosujecie. Przy krawędziakach 14×14 cm (na zdjęciach), będzie to 14, 28, 42 cm itd.

Na poniższych zdjęciach podniesione rabaty w dwóch ogrodach. W jednym z nich przy tarasie z piaskowca indyjskiego powstały rabaty z wbudowaną piaskownicą. Dzieci mogą siedzieć na brzegu piaskownicy, opierając się o ściankę rabaty, która jest ich eksperymentalnym poletkiem do wysiewu nasion. Mama użycza sobie na niej miejsce na potrzebne w kuchni zioła. Pełna galeria projektu do obejrzenia na stronie FORMIO – ogród otulony sosnami.

W drugim ogrodzie w podniesionych rabatach posadziliśmy rośliny nie lubiące nadmiaru wody (a na takim terenie powstał ogród) m.in. lawendę. Pełna galeria projektu na stronie FORMIO – ogrodowy salon.

podniesiona rabata w ogrodzie

03 podniesiona rabata

Innym rozwiązaniem jest KAMIEŃ, materiał o bardzo dużej trwałości. Kamienne murki powinny jednak stanąć na fundamencie i być wymurowane, co pociąga za sobą większe koszty. Alternatywą będą suche murki, które ustawia się na utwardzonym gruncie i nie muruje. Kamienie układa się jeden na drugim, a one swoim ciężarem stabilizują całość. Pamiętajcie jednak, że takie kamienie powinny być na tyle duże, aby murek pod naporem ziemi się nie rozsypał i nie polecam tego rozwiązania, jeżeli w ogrodzie bawią się dzieci. Gwarantuję Wam, że dzieci będą po murku chodziły, bo każdy to kiedyś robił ; ) A to z kolei może być dla nich niebezpieczne.

Na poniższych zdjęciach ogród, w którym zastosowaliśmy suchy murek. Kamień nie jest więc murowany, ale że był to ogród 'dla dorosłych', to można było sobie na to pozwolić. Pełna galeria projektu na stronie FORMIO – ogród z kamiennym murkiem.

04 podniesiona rabata

Dolne zdjęcie przedstawia murek murowany, ale wyglądający, jak układany na sucho. Taki efekt też można uzyskać, ale nie uniknie się fundamentowania. Nawierzchnia niestety zastana i nie do zmiany (na razie ; ).

podniesiona rabata w ogrodzie

Alternatywą dla powyższych materiałów będzie CEGŁA, która również doskonale nadaje się do budowy podwyższonych rabat. Rabaty muszą być dosyć duże, ponieważ pod murkiem z klinkieru musicie zrobić pełnowymiarowy fundament. Jeżeli w zimie wystąpiłyby ruchy w glebie i fundament by pękł, pęknięcie pojawi się również na murku. Jeżeli buduje się z kamienia bez fugi (jak powyżej) pęknięcie, nawet jak powstanie, będzie niewidoczne i tak naprawdę nieszkodliwe dla konstrukcji. Fundament może być więc płytszy, ale zapewniający stabilność.

A dla wielbicieli minimalizmu – BETON. Surowy beton będzie dobrze wyglądał w bardzo nowoczesnej przestrzeni, natomiast tynkowany i malowany na biało lub szaro, doda przestrzeni elegancji. Ważny będzie fundament (poniżej granicy przemarzania gruntu), ponieważ wszelkie pęknięcia będą bardzo widoczne i szpecące.

Podniesiona rabata to także świetny sposób na WARZYWNIK w ogrodzie. Jeżeli wykonacie ją z drewna, powstanie dodatkowo wygodne miejsce do siedzenia podczas prac, czy zbioru warzyw. Przestrzeń będzie uporządkowana, miejsce upraw wyraźnie wydzielone, a wypełniona żyzną ziemią rabata stanie się idealnym miejscem dla roślin użytkowych.

Jak wspominałam na początku PODNIESIONA RABATA to także sposób na uprawę wrażliwych na nadmiar wody roślin w ogrodzie, gdzie występuje taki problem. Nie ma niebezpieczeństwa podtopienia, więc powstaną doskonałe warunki np. dla lawendy. Jeżeli dodatkowo popracujecie nad glebą w całym ogrodzie (spulchnicie ją, nawieziecie wartościowego humusu itp.) możecie się całkowicie pozbyć nadmiaru wody i problemu gnijących od niego roślin. Ale ten temat rozwinę w osobnym poście, bo jest bardzo powszechny.

pozdrawiam : )