Nowy projekt na stronie FORMIO

ogrod rustykalny

Za oknami sypie śnieg, a na naszej stronie pojawił się kolejny projekt. Wiejski ogród, utrzymany w rustykalnym klimacie, zaprojektowany został przy starym budynku, należącym od lat do rodziny naszego Klienta. Ogród będzie dopełnieniem domu, który zostanie poddany zasłużonej odnowie. Miejsce spodobało mi się od pierwszego wejrzenia, bo przywiodło mi na myśl moje własne wakacje u Babci, kiedy beztrosko lataliśmy po dworze, wyjadaliśmy z ogródka marchewki, płukane w zebranej w beczce deszczówce, zbieraliśmy grzechoczące makówki i zapędzaliśmy krowy z pola (niezapomniane przeżycie ; ). Wieś ma taki specyficzny zapach, który wywołuje mnóstwo wspomnień, jeżeli kiedyś spędzało się tam każde wakacje. Oczywiście nie mówię o nowych domach, ale o tych starych, przed którymi stoi drewniana ławeczka, a na ławeczce siedzi sobie Babcia. Ja te klimaty uwielbiam : ) Tak więc ten temat był wyjątkowo interesujący i sprawił mi wiele twórczej radości.

[Pełna galeria projektu do obejrzenia na stronie FORMIO – rustykalny duży ogród wiejski.]

Wybraliśmy naturalne materiały, które najlepiej komponują się z historyczną zabudową – brukową cegłę klinkierową, drewno i kamień. Strefa wejściowa ma układ symetryczny, aby skierować wzrok na stare szaro-niebieskie drzwi frontowe. Nad drzwiami od kilkudziesięciu lat rośnie piękny niebieski powojnik, który oczywiście pozostanie na swoim miejscu. Przed drzwiami wejściowymi powstanie zaokrąglony placyk, którego kształt podkreślą strzyżone bukszpanowe obwódki oraz ceglany wzór na posadzce. Po obu stronach ścieżki posadzimy lawendę wąskolistną, która będzie się świetnie komponowała  z cegłą. Po bokach pojawią się również trawniki o miękkich kształtach, okolone kolorowymi rabatami.

ogród na wsiogród rustykalny

Z boku domu, gdzie znajduje się dodatkowe wejście, zaprojektowaliśmy drewniany ganek, dopasowany stylistycznie do budynku. W jego podcieniach znajdzie się zacieniony taras, połączony ze słonecznym półokrągłym tarasem, przylegającym do ganku. Z tego miejsca będzie się rozciągał widok na cały ogród, a przede wszystkim na wspaniałe dęby, rosnące na trawiastym pagórku przy bramie wjazdowej. Na posesji rosną dwa piękne wiekowe dęby, którym podporządkowaliśmy przestrzeń ogrodu. Roślinność w sąsiedztwie jest na tyle niska, aby widzieć trawiasty pagórek i drzewa. Ja marzę o tym, żeby kiedyś mieć ogród, w którym będą takie dęby, a tutaj proszę – są. Dąb jest prawdziwie szlachetnym drzewem i ma tak charakterystyczną, rozpoznawalną z daleka sylwetkę, że posiadanie ich u siebie to prawdziwe szczęście.

Podjazd z kostki granitowej przechodzi obok pagórka z dębami i prowadzi do garażu, zlokalizowanego w starych budynkach gospodarczych. Rabaty zaprojektowane zostały tak, aby przesłaniać podjazd, dlatego przejeżdża się wśród roślin. Po prawej stronie podjazdu powstał rozległy trawnik, zakończony niskim kamiennym murkiem, który podkreśli kształt murawy. Całość utrzymana jest w sielskim wiejskim klimacie, podkreślonym kwitnącymi bylinami i różnokolorowymi liśćmi ozdobnych krzewów.

ogród rustykalny