ażurowa altanka w ogrodzie

ażurowa altankaJako projektantka zawsze namawiam Klientów na wprowadzenie do przestrzeni ogrodu małej architektury, która potrafi szybko i diametralnie odmienić otoczenie. Jestem zwolennikiem wszelkich ogrodowych form przestrzennych – murków, altan, pergoli, rzeźb, donic itp. Wiem po prostu jak fantastycznie kreują przestrzeń.

Prezentowany element ogrodowej architektury powstał na życzenie Klientów i nie trzeba było ich specjalnie namawiać :-) W ogrodzie miała powstać spokojna zaciszna przestrzeń, gdzie można by zaszyć się z książką w cieniu, nawet w upalny dzień.

Jak zwykle zaczęło się od rysunku, który miał na celu podsycenie apetytu ;- )

altanka w ogrodzie

Formę altanki zdefiniowała przestrzeń ogrodu, która ze względu na niewielkie rozmiary (ok. 100 m2), nie mogła zostać zdominowana przez klasyczną zadaszoną altanę, jakie spotyka się w dużych ogrodach. Potrzebowaliśmy lekkiej ażurowej konstrukcji, która spełni swoje zadanie wypoczynkowe i jednocześnie nie przytłoczy ogrodu.

Altanka stanęła w ogrodzie, którego zarys powstał jesienią ubiegłego roku. Pisałam o nim tutaj.

Ogród będzie bardzo kwiatowy, kolorowy i przytulny. Realizujemy go etapami, ponieważ tak również można prowadzić ogrodowe inwestycje. Jeżeli więc macie powody, żeby robić ogród "po kawałku", to warto teraz  zacząć i stopniowo tworzyć swoją ogrodową przestrzeń. Odkładanie całej realizacji na później, to jak pozbawianie się przyjemności, którą można mieć już dzisiaj…. tylko w mniejszych dawkach.

W przyszłości przy altance powstanie nowy taras oraz szemrzące źródełko, a zanim to nastąpi, można relaksować się w cieniu altanki.

Pierwszym etapem była nawierzchnia z granitowej kostki. Zapewni ona stabilne podłoże dla ogrodowych mebli. Pod nawierzchnią znajduje się podbudowa z zagęszczonego kruszywa granitowego.

01 azurowa altanka

02 azurowa altanka

Po postawieniu ażurowych ścianek przyszła kolej na "sufit".

03 azurowa altanka

Stan surowy otwarty oraz pierwsze przymiarki:

04 azurowa altanka

I pomalowana altanka, zwana też pergolą:

08 azurowa altanka

06 azurowa altanka

09 azurowa altanka

Nawierzchnia pod altanką jest teraz zasypana piaskiem i tak na razie musi być. Piasek na brukach powinien trochę poleżeć, żeby dobrze wypełnić fugi.

Kolejnymi etapami będzie:

– przesunięcie drzewek po bokach, bo są za blisko konstrukcji (to jest akurat wada etapowania – czasem trzeba coś zmienić)

– wyrównanie i rekultywacja trawnika przy konstrukcji, gdyż jest nieco wydeptany…

– pnącza, które mają zarosnąć konstrukcję

– wstawienie mebli

– i najprzyjemniejsze – testowanie poprzez wypoczynek :-)

Altanka pojawi się również w programie 'Zrób sobie dom' w najbliższą sobotę w TVP Wrocław o godzinie 17. Zapraszam do oglądania!