ażurowa altanka w ogrodzie
Jako projektantka zawsze namawiam Klientów na wprowadzenie do przestrzeni ogrodu małej architektury, która potrafi szybko i diametralnie odmienić otoczenie. Jestem zwolennikiem wszelkich ogrodowych form przestrzennych – murków, altan, pergoli, rzeźb, donic itp. Wiem po prostu jak fantastycznie kreują przestrzeń.
Prezentowany element ogrodowej architektury powstał na życzenie Klientów i nie trzeba było ich specjalnie namawiać :-) W ogrodzie miała powstać spokojna zaciszna przestrzeń, gdzie można by zaszyć się z książką w cieniu, nawet w upalny dzień.
Jak zwykle zaczęło się od rysunku, który miał na celu podsycenie apetytu ;- )
Formę altanki zdefiniowała przestrzeń ogrodu, która ze względu na niewielkie rozmiary (ok. 100 m2), nie mogła zostać zdominowana przez klasyczną zadaszoną altanę, jakie spotyka się w dużych ogrodach. Potrzebowaliśmy lekkiej ażurowej konstrukcji, która spełni swoje zadanie wypoczynkowe i jednocześnie nie przytłoczy ogrodu.
Altanka stanęła w ogrodzie, którego zarys powstał jesienią ubiegłego roku. Pisałam o nim tutaj.
Ogród będzie bardzo kwiatowy, kolorowy i przytulny. Realizujemy go etapami, ponieważ tak również można prowadzić ogrodowe inwestycje. Jeżeli więc macie powody, żeby robić ogród "po kawałku", to warto teraz zacząć i stopniowo tworzyć swoją ogrodową przestrzeń. Odkładanie całej realizacji na później, to jak pozbawianie się przyjemności, którą można mieć już dzisiaj…. tylko w mniejszych dawkach.
W przyszłości przy altance powstanie nowy taras oraz szemrzące źródełko, a zanim to nastąpi, można relaksować się w cieniu altanki.
Pierwszym etapem była nawierzchnia z granitowej kostki. Zapewni ona stabilne podłoże dla ogrodowych mebli. Pod nawierzchnią znajduje się podbudowa z zagęszczonego kruszywa granitowego.
Po postawieniu ażurowych ścianek przyszła kolej na "sufit".
Stan surowy otwarty oraz pierwsze przymiarki:
I pomalowana altanka, zwana też pergolą:
Nawierzchnia pod altanką jest teraz zasypana piaskiem i tak na razie musi być. Piasek na brukach powinien trochę poleżeć, żeby dobrze wypełnić fugi.
Kolejnymi etapami będzie:
– przesunięcie drzewek po bokach, bo są za blisko konstrukcji (to jest akurat wada etapowania – czasem trzeba coś zmienić)
– wyrównanie i rekultywacja trawnika przy konstrukcji, gdyż jest nieco wydeptany…
– pnącza, które mają zarosnąć konstrukcję
– wstawienie mebli
– i najprzyjemniejsze – testowanie poprzez wypoczynek :-)
Altanka pojawi się również w programie 'Zrób sobie dom' w najbliższą sobotę w TVP Wrocław o godzinie 17. Zapraszam do oglądania!
A jaki był wymiar takiej altanki?
dokładnie nie pamiętam, ale ok. 2x2m
świetny projekt:) sama marze o takiej altance:D
Przepiękna – znakomity pomysł. Również jestem zwolenniczką wprowadzania wszelkich form architektury – tak trzymać :)
Dziękuję za odwiedziny i miłe słowa :-)
pozdrawiam