Co słychać w szkółce? sprawdziliśmy

Jest dopiero początek wiosny i wielu z Was zapewne zastanawia się, czy już można kupić rośliny i przede wszystkim, czy można je sadzić. Jeżeli macie warunki pogodowe takie jak we Wrocławiu, to na oba pytania odpowiadam TAK! Temperatura jest dodatnia i nawet jeżeli jest to niewielki plus, zmieniający się w nocy w lekki minus, to dla roślin jest wystarczająco ciepło. Przede wszystkim ziemia rozmarzła, a to jest największa przeszkoda w sadzeniu ; )

01 szkolka kaczergis

Jak zapowiadałam spotkaliśmy się po raz pierwszy w tym sezonie z programem 'Zrób sobie dom' i jako że w ogrodach gdzieniegdzie leży jeszcze śnieg, a wiosenne porządki przed nami, wybraliśmy się z ekipą do szkółki roślin. Skorzystaliśmy z gościnności szkółki 'Dom i ogród' Państwa Kaczergis w Bielanach Wrocławskich. Pogoda nie była może najlepsza, ponieważ chwilami siąpił deszcz, a wczorajsze słońce schowało się za chmurami, ale czym to jest w porównaniu z niedawną zimą…

Emisja programu już wkrótce, poinformuję Was, kiedy dokładnie.

Przyznam, że w szkółce roślin dostaję swoistego amoku i mogę łazić między roślinami naprawdę długo, dlatego te pierwsze wiosenne wizyty ogromnie mnie cieszą. Rośliny już są wystawione, może jeszcze nie wszystkie, ale już spora część. Nic tylko kupować.

Zakupy o tej porze roku mają jedną wielką zaletę. Możecie docenić inne walory roślin – kolor pędów, pokrój, ciekawą korę itp., ale również wybrać rośliny o zimozielonych liściach, które teraz szczególnie "rzucają się w oczy". Zwykle wybieramy rośliny patrząc na sezonowe liście czy kwiaty i zapominając o tym, że rośliny potrafią być piękne także zimą. Ja bardzo lubię sam kształt roślin liściastych zimą, rysunek bezlistnych gałązek i delikatne ażurowe korony. Coś w tym jest ale…na razie mi się ten widok znudził i z niecierpliwością czekam na zielone, a Was zapraszam do szkółki:

Klon palmowy 'Sango-kaku' o pięknych czerwonych pędach – mój faworyt

03 szkolka kaczergis

nowość na rynku – Sophora japonica flavirameus – o kosmicznych żółtych pędach, wyglądających jak pomalowane (świetny akcent kolorystyczny do wyeksponowania na ciemnym zielonym tle żywopłotu np. z cisa)

04 szkolka kaczergis

na pierwszym planie Azalie japońskie, a za nimi Bukszpan pospolity 'Faulkner' – bardzo dobra odmiana na obwódki, rosnąca "w kulkę"

02 szkolka kaczergis

Kiścień Waltera na pierwszym planie (zimozielony krzew na gleby kwaśne)

06 szkolka kaczergis

coś dla wielbicieli Hortensji bukietowych – nowa odmiana 'Wim's Red' – wyjątkowa ze względu na karminowo czerwone kwiaty jesienią (na razie do obejrzenia tylko na obrazku)

09 szkolka kaczergis

Pieris japoński o zimozielonych liściach – towarzystwo dla kiścienia, ponieważ też lubi gleby kwaśne i zaciszne stanowisko

07 szkolka kaczergis

również Pieris, ale o pstrych liściach

08 szkolka kaczergis

ciemnozielony środkowy pas to Laurowiśnia wschodnia 'Otto Luyken' (mój ulubieniec), za nią bukszpanowe kulki, a na pierwszym planie pąki Magnolii (te też uwielbiam)

10 szkolka kaczergis

najlepszy według mnie "iglak" – Kosodrzewina

05 szkolka kaczergis

i coś dla właścicieli dużych ogrodów – okazałe sosny i świerki

11 szkolka kaczergis

Prognozy pogody leją miód na moje zmęczone zimą serce (w piątek podobno 15 stopni na plusie :), dlatego już wkrótce relacje z ogrodów.