prosto… czemu nie?

13. projekt ogrodu wroclaw

Projektowanie ogrodów jest bardzo zajmującym i twórczym zajęciem. Sam fakt kreowania czyjejś przestrzeni, który na początku bywa onieśmielający, później staje się prawdziwą przyjemnością. Kiedy wyobrażanie sobie ogrodu, z zaplanowanymi gatunkami i na przestrzeni lat, przestaje być problemem, wkracza się w ciekawy etap projektowania, który początkowo odbywa się jedynie w wyobraźni, żeby po przelaniu na papier, wejść w fazę realizacji. I tak naprawdę największą satysfakcję daje projekt zrealizowany, do którego można wejść i zweryfikować to, co było w głowie, z tym co powstało. Generalnie projektowanie jest podróżą od idei, poprzez realizację do końcowego efektu. W innych dziedzinach upływ czasu nie ma jednak takiego znaczenia. Architektura może się co najwyżej ładnie/brzydko zestarzeć, ale zmiany nie są zwykle spektakularne. Natomiast w ogrodzie rządzi żywioł – natura i tak naprawdę to właśnie od niej zależy sukces projektu.

Nie o tym miałam pisać, miało być o prostocie. No więc projektowanie prostych rzeczy wcale nie jest łatwe, bo wyobraźnia rozpycha się z nowymi pomysłami. I trzeba sobie powtarzać: nie tym razem.

projktowanie ogrodow wroclaw

Ten ogród miał być prosty, z przewagą trawnika, prostymi rabatami i niewielką ilością nasadzeń. Proste? niby tak, ale nie udało mi się całkowicie trzymać tych zasad. W ogrodach o prostej formie duże znaczenie mają rośliny, a przede wszystkim wybór, jakiego dokonamy. Klienci zastrzegli od razu, że nie chcą grodzić się żywopłotem z Żywotnika zachodniego (Thuja occidentalis), co mi bardzo pasowało, ponieważ go nie lubię. Ale ogrodzić się chcieli, dlatego wybraliśmy bardziej nietypowy w Polsce gatunek – Choinę kanadyjską (Tsuga canadensis), która świetnie się nadaje na żywopłoty i jest piękna.

[poniżej: żywopłot z choiny]

06. ogrod geometryczny

[poniżej: Klon palmowy 'Sango-kaku' wśród Choin – czekają na posadzenie]

12. ogrody wroclaw

Jakie zalety ma choina?

– Świetnie znosi cięcie i można z niej uformować żywopłot.

– Toleruje słońce, półcień i cień! Dlatego podobnie jak cis jest cała zielona (Thuje robią się z wiekiem puste w środku, ponieważ potrzebują dużo słońca).

– Ma bardzo ładny odcień zieleni i krótkie miękkie igły.

– Lubi wilgotne gleby.

Za kilka lat choina stworzy piękną gęstą zasłonę, która nie tylko spełni swoje zadanie, ale będzie bardzo eleganckim akcentem w tym ogrodzie.

Moja niesubordynacja dotyczyła przede wszystkim gatunków. Nie jest ich dużo, ale są starannie wybrane, aby uzyskać efekt ciekawego ogrodu, pomimo jego prostych geometrycznych ram. Początkowo Klienci chcieli dosłownie 3 gatunki, ale kiedy wybraliśmy te, które podobają się obu stronom, to wyszło więcej :-) Moją dumą jest chyba najbardziej Dereń Kousa 'Aurora', w którym się zakochałam i pomimo że przekraczał budżet, musiałam dokonać cięć gdzieś indziej, żeby go mieć. To znaczy nie ja, tylko Właściciele ogrodu ;-) Ale i tak mnie cieszy, chociaż nie jest mój… taka praca.

W ogrodzie ważną rolę odegrają też drzewa, które z czasem zasłonią widoki na sąsiadów. A wybrałam:

– Grab pospolity 'Fastigiata' Carpinus betulus

– Wiśnia piłkowana 'Umbraculifera' Prunus cerasus

– Wiśnia piłkowana 'Kiku-shidare' Prunus cerasus

– Śliwa wiśniowa 'Nigra' Prunus cerasifera

– Brzoza brodawkowata 'Youngii' Betula pendula

[poniżej: w trakcie prac, czyli diabeł tkwi w szczegółach – przy prostych kształtach obrzeże musi być idealnie równe]

11. ogrody wroclaw

02. ogrod geometryczny

04. ogrod geometryczny

07. ogrod geometryczny

08. ogrod geometryczny

[poniżej: kwiaty Derenia Kousa 'Aurora']

10. deren kousa

09. ogrod geometryczny

Za jakiś czas wrócimy, żeby obejrzeć postępy. Ogród się bardzo zmieni, kiedy zazieleni się trawa, a później będzie podlegał kolejnym metamorfozom wraz z rozwojem roślin.

Prawda, że prostota też może być piękna?