klinkier brukowy

01. cegla w ogrodzie

Nic nie definiuje klimatu ogrodu mocniej niż odpowiednio dobrane materiały. I z upływem kolejnych projektowych lat jestem o tym coraz mocniej przekonana. Jeżeli materiały użyte na nawierzchnie i do budowy elementów architektury ogrodowej nie będą współgrały z wybraną stylistyką, to nawet najlepsza kompozycja sobie nie poradzi.

Jakich materiałów użyć, jeżeli ogród ma być naturalny, wiejski i sprawiać wrażenie starszego, niż jest w rzeczywistości? Najlepiej sprawdzą się drewno, kamień i cegła, które doskonale podkreślą naturalność założenia. Betony, a już w szczególności te udające drewno – surowo zabronione! Wiem, że to tak dobrze udaje, że z daleka można się nabrać. Ale czy to fajnie być nabieranym?

Do realizacji jednego z naszych tematów wybraliśmy cegłę brukową w kolorze czerwonym przepalanym, co oznacza, że kolorystyka jest zróżnicowana – od pomarańczu, poprzez czerwień do ciemnych grafitowych odcieni spieku. Dzięki takiej tonacji, nawierzchnia ułożona z cegły sprawia wrażenie "starej" i nie świeci nowością. W naszym ogrodzie bruk ceglany otacza podniesioną rabatę warzywną z drewna i sąsiaduje w niewielkiej odległości z kamiennym placykiem z miejscem na ognisko. Kamień  to oczywiście nasz ulubiony drobnoziarnisty granit w szaro-żółtym odcieniu z okolic Strzelina. Połączenie drewna z klinkierem i żółtym granitem jest naprawdę efektowne i świetnie podkreśla swobodny klimat ogrodu.

Po cegłę natomiast wybraliśmy się do cegielni CERAMSUS  w Pogalewie Małym. Mam wrażenie, że materiał z lokalnej cegielni jeszcze bardziej podkreśla naturalność ogrodu. Bo czy nie jest lepiej kupować materiał u miejscowych dostawców, niż z anonimowej wielkiej fabryki? Może to nieco emocjonalne, ale tak to czuję. Cegielnia specjalizuje się w cegle renowacyjnej, więc jej produkty trafiają na Wawele, Malborki… i do nas ;-)  W portfolio firmy znajduje się również Wieża Ciśnień na Wiśniowej we Wrocławiu, której jestem wielbicielką.

poniżej: cegła czerwona przepalana (płomieniowana)

02. cegla w ogrodzie

poniżej: robiona na zamówienie cegła/płytka z miejscem na wstawkę z innego materiału

03. cegla w ogrodzie

a tutaj wygląda jak dojrzewający ser

04. cegla w ogrodzie

poniżej: płytki klinkierowe

05. cegla w ogrodzie

06. cegla w ogrodzie

Małe płytki zastosowaliśmy już  w naszym jednym ogrodzie – powstała naprawdę oryginalna posadzka "z klimatem".

10. cegla w ogrodzie

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

A tutaj nasze stare biuro na Parkowej – czasem brakuje mi tego widoku:

11. cegla w ogrodzie

W ogrodzie nawierzchnia z cegły nie ma jeszcze planowego otoczenia, więc nie pokażę jej Wam w całej okazałości. Na razie mały fragment, a relacja z ogrodu już wkrótce.

07. cegla w ogrodzie

08. cegla w ogrodzie