ogródek przy mieszkaniu

02. ogrodek przy mieszkaniu

Wydaje Wam się, że powierzchnia 30m2 to za mało, żeby powstał ogród? Że jedynym wyjściem jest trawnik i żywopłot? No to jesteście w błędzie! Nawet na niewielkiej powierzchni może powstać ogród o jakim marzycie – dopasowany do Waszej estetyki, trybu życia i oczekiwań.

Jako przykład chciałabym pokazać Wam niewielki ogródek w mieście, który miał spełniać wielkie oczekiwania ;-) Nasza Klientka chciała mieć ciekawą, mimo niewielkiej powierzchni (teren zielony = 30m2), przestrzeń wypoczynkową. W ogródku miał się znaleźć trawnik, na który można wyjść bosą stopą, ale również bogate w różne rośliny rabaty. Całość miała mieć prosty nowoczesny charakter, nawiązujący do wnętrza, ale z pierwiastkiem bardziej naturalnym, a nawet trochę wiejskim. Lista ulubionych gatunków była spora, a zaczynała się na różanecznikach, azaliach i hortensjach, kończąc na kwitnących piwoniach, liliowcach, irysach, ozdobnych czosnkach i lawendzie.

07. ogrodek przy mieszkaniu

Konieczne było więc znalezienie kompromisu, pomiędzy tym, co byśmy chcieli a tym, co możemy.

Po wspólnych ustaleniach i kilku zmianach w projekcie koncepcyjnym, powstał docelowy projekt, który został zrealizowany.

ogrodek przy mieszkaniu - rzut z gory

► Na wprost wyjścia z domu zaproponowaliśmy lekką pergolę, pod którą znalazło się miejsce na ławeczkę. Pergola ma zasłaniać widok na taras, a zaprojektowane na jej "dachu" ukośnie zamontowane deski, mają dodatkowo zasłonić widok na ławeczkę przed wzrokiem sąsiadów z wyższych kondygnacji. Drewno zostanie pomalowane na kolor szary, podobnie jak podniesiona rabata.

Na razie pergoli nie ma, co łatwo zauważyć na prezentowanych zdjęciach. Ale będzie…

poniżej: pergola stanie nad żwirowym placykiem

09. ogrodek przy mieszkaniu

ta sama przestrzeń PRZED

15. ogrodek przy mieszkaniu

► Przy granicy działki powstała podniesiona rabata z drewna, która jest tłem dla niższych roślin i podwyższa cisowy żywopłot, posadzony w jej wnętrzu.

poniżej: drewniana podniesiona rabata, malowana na kolor szary

12. ogrodek przy mieszkaniu

11. ogrodek przy mieszkaniu

► Trawnik ma prosty kształt o lekko zaokrąglonych granicach, co nadaje mu miękkości. Podnieśliśmy również poziom trawnika do poziomu tarasu, żeby zniwelować schodek. Pamiętaliśmy oczywiście o zapewnieniu izolacji na płytkach, żeby się z czasem nie odkleiły od wilgoci.

01. ogrodek przy mieszkaniu

► Na rabatach posadziliśmy różnorodne gatunki, które zapewnią atrakcyjność ogródka przez cały sezon wegetacyjny. Część roślin pojawiła się nieplanowo, przyjeżdżając z rodzinnego ogrodu naszej Klientki. Kompozycja musiała więc być elastyczna i poddawać się bieżącym zmianom.

Przed sadzeniem sprawdziliśmy, do którego miejsca sięga płyta garażowa i okazało się, że kończy się w połowie terenu zielonego, dzięki czemu mogliśmy sobie pozwolić na posadzenie magnolii. Planując ogródek przy mieszkaniu należy pamiętać, że bardzo często nachodzi on częściowo lub całkowicie na podziemny garaż, co w dużym stopniu determinuje możliwości aranżacyjne.

03. ogrodek przy mieszkaniu

ta sama przestrzeń PRZED

13. ogrodek przy mieszkaniu

► Na dużym tarasie wyłożonym płytkami stanęły grafitowo-szare donice, w których rosną zioła oraz byliny i krzewy. Przez ich krawędzie przewieszają się bluszcze, których liście pięknie odcinają się od szarości donic. Szary jest generalnie świetnym tłem dla zieleni roślin, więc nie bójcie się go stosować.

06. ogrodek przy mieszkaniu

05. ogrodek przy mieszkaniu

► Żeby zapewnić cień w tym bardzo słonecznym miejscu o południowej wystawie zamontowaliśmy przeciwsłoneczne żagle. Ich koszt jest stosunkowo niewielki, a użyteczność znacznie przewyższa popularne parasole. Montując żagle trzeba jednak pamiętać o ich solidnym zamocowaniu. Naciągnięta płachta potrafi z dużą siłą łopotać na wietrze i połamać lub wyrwać podpory. Nasze żagle zamontowane zostały do balkonowych barierek, dzięki czemu nie było konieczne wiercenie w elewacji. Natomiast ostatni narożnik naciągany jest na drewnianych słupach, przykręconych do donicy, co zapewnia im stabilność.

08. ogrodek przy mieszkaniu

04. ogrodek przy mieszkaniu

10. ogrodek przy mieszkaniu

ta sama przestrzeń PRZED

14. ogrodek przy mieszkaniu

Jak widzicie, nawet mały ogródek można urządzić tak, żeby stał się miejscem relaksu i wypoczynku po pracy. Niewielka przestrzeń nie ogranicza aż tak bardzo, jak się na początku wydaje. Chociaż pewne ograniczenia oczywiście są, ale przecież duże przestrzenie również je posiadają :-)