1. realizacja ogrodu {seria I}

Przepraszam Was za długie milczenie, ale obecnie pracujemy w innym mieście i są pewne problemy z internetem. Miasto jest małe, w górach, a my mieszkamy na wsi :) Takie są właśnie uroki naszej pracy. W osobnym poście napiszę, gdzie jesteśmy i pokażę Wam, jak wygląda okolica.

A dzisiaj dla wszystkich, którzy interesują się przebiegiem procesu realizacyjnego, mam niespodziankę. Poobserwujemy wspólnie, jak powstaje NIEWIELKI GEOMETRYCZNY OGRÓD.Nazwiemy ten ogród serią I, ponieważ później będą kolejne.

 

Charakterystyka tematu:

  • ogród przy domu w zabudowie bliźniaczej,

  • powierzchnia ok. 250m2,

  • gleba gliniasta, nawieziona (z zanieczyszczeniami),

  • bruki i taras będące częścią projektu zrealizowane wcześniej przez lokalną firmę brukarską (pozdrawiamy Pana Zdzicha, którego mój projekt bardzo wkurzał, a przede wszystkim płyty w ścieżce :- ) ale stosunki między nami są mimo tego bardzo correct

  • ogród o nietypowym kształcie i krzywych granicach.

Założenia projektowe:

  • ogród nowoczesny geometryczny,

  • nasadzenia proste, czyste – raczej niewiele gatunków w dużych grupach, niż małe grupki wielu gatunków,

  • przewaga koloru białego, który dominuje również we wnętrzach; kolory dodatkowe stonowane – fiolety, róże, nie – czerwienie, pomarańcze i żółcie, a więc tonacja chłodna,

  • dużo zieleni, z małym naciskiem na drzewa, przede wszystkim świerki.

PROJEKT powstał dwa lata temu i podlegał w międzyczasie pewnym modyfikacjom – ostatnie powstają na bieżąco, ponieważ okazało się, że mur przesunięto względem granic. Ostateczny wyraz ogrodu będzie zachowany, jednak kształty dopasujemy do zmienionej sytuacji. Galerię projektu możecie obejrzeć na naszej stronie: ogród prostej formy.

 

1. PIERWSZY DZIEŃ PRAC:

– rozpiaszczenie gliniastej gleby, oczyszczenie jej z kamieni i gruzu i wstępne wyrównanie terenu.

poniżej: widok na ogród z ulicy – na pierwszym planie widać nawieziony piasek, którym rozpiaszczamy glebę.

05. realizacja ogrodu

poniżej: ścieżka z wstawkami z płyt, czyli to czego brukarze nie lubią najbardziej ;- ) ścieżka miała być pierwotnie granitowa, ale Inwestor zamienił kamień na libetowską Piccolę z posypką (której ja osobiście nie lubię) i tutaj PRAKTYCZNA UWAGA: ciężko zamieść kostkę z posypką, ponieważ brud się na niej po prostu rozciera (czyli 1:0 dla mnie :- )

04. realizacja ogrodu

poniżej: taras ze stopniami (płyty Libet Trawertyn kolor verno; stopnie Libet Venetia) PRAKTYCZNA UWAGA: jasne płyty tarasowe bardzo oślepiają i w słoneczne dni taki taras można oglądać tylko w okularach przeciwsłonecznych. Inwestor taką informację uzyskał na początku, ale mimo tego, zdecydował się na oślepiającą biel, a więc była to świadoma decyzja. Jeżeli macie wrażliwe oczy – odradzam.

03. realizacja ogrodu

poniżej: widok z tarasu na nieregularną działkę

08. realizacja ogrodu

piasek przygotowany do rozgrabienia i wymieszania z podłożem

07. realizacja ogrodu

poniżej: widok na taras

02. realizacja ogrodu

01. realizacja ogrodu

Kolejne etapy do obejrzenia a następnych postach, których regularność jest oczywiście uzależniona od łącza… A tymczasem mój obecny widok z okna:

wiejski ogrodek