4. realizacja ogrodu {seria I} czas na trawnik

41. realizacja ogrodu

DZIEŃ ÓSMY – Po posadzeniu wszystkich roślin i zakończeniu "twardych" elementów ogrodu, przyszedł czas na założenie trawnika. Pierwotnie miał to być trawnik siany, ale Inwestor w ostatniej chwili zmienił zdanie i poprosił o szybki efekt, czyli trawnik z rolki. Darń została kupiona w firmie Xseroflor, którą już Wam polecałam jako dobre źródło rolowanej darni. Trawa nie ma często spotykanego efektu sztuczności i wygląda jak zwykły wielogatunkowy trawnik. Z tą różnicą, że nie trzeba czekać na jej wzejście.

49. realizacja ogrodu

Pogoda niestety nie była taka, jaką byśmy sobie wymarzyli na czas układania trawnika, ponieważ był po prostu upał, ale liczę na to, że obecne ochłodzenie pomoże trawnikowi się zregenerować. Po położeniu darń lekko przeschła w kilku miejscach, mimo intensywnego podlewania, ale kwestią czasu jest jej dojście do formy. Na szczęście przyschnięcie zewnętrznych liści nie oznacza jeszcze katastrofy – pod spodem ciągle jest "serce" rośliny, które potrafi odbić na nowo.

Trawnik z rolki układamy na wcześniej przygotowanym terenie – ważne jest wyrównanie gleby i oczyszczenie jej z zanieczyszczeń takich jak kamienie, grudki ziemi itp. Procedura przygotowania podłoża jest więc taka sama, jak w przypadku trawnika sianego. Różnica zaczyna się później – wysianie trawnika zajmuje niewiele czasu, natomiast na trawnik z rolki należy go poświęcić znacznie więcej. Szczególnie, jeżeli kształt trawnika nie jest prosty, albo pojawiają się w nim np. płyty (jak w naszym ogrodzie). Podłoże pod darń nie powinno być zbyt mocno ubite, ponieważ korzenie szybciej zintegrują się z lekką przepuszczalną glebą.

42. realizacja ogrodu

43. realizacja ogrodu

poniżej: układamy mały trawnik frontowy

44. realizacja ogrodu

45. realizacja ogrodu

46. realizacja ogrodu

47. realizacja ogrodu

poniżej: przenosimy się na tył – do ogrodu właściwego

48. realizacja ogrodu

51. realizacja ogrodu

52. realizacja ogrodu

53. realizacja ogrodu

54. realizacja ogrodu

poniżej: trawa po ułożeniu musi zostać dociśnięta walcem do podłoża, ale później się podniesie

55. realizacja ogrodu

poniżej: zaraz po ułożeniu widać wyraźnie pasy darni, które niedługo znikną

56. realizacja ogrodu

Po ułożeniu darni konieczne jest jej uwałowanie, dzięki któremu korzenie zostaną dociśnięte do podłoża. A później trzeba podlewać, podlewać i podlewać : -)

I w ten sposób ogród zmienił się jeszcze bardziej w jeden dzień:

50. realizacja ogrodu