zielona

02. choinka w ogrodzie

Zbliżają się święta, na każdym kroku urosły punkty sprzedaży choinek i smutno mi, jak patrzę na te wszystkie ścięte drzewka. Wiem, że to specjalnie na ten cel hodowane (przynajmniej tak powinno być), że świerki szybko rosną, ale po prostu nie lubię. I mam tak od lat, więc raczej mi się nie odmieni. Ja po prostu nie mam potrzeby stawiania ściętego drzewka, które zastępuję wiankiem lub nawet bukietem z gałązek.

Jeżeli tak jak ja nie lubicie ciętych choinek i jeżeli macie przydomowy ogródek, to dobrym rozwiązaniem będzie posadzenie świątecznej choinki za oknem. Wybierając drzewko na ten cel, najlepiej posadzić gatunek o klasycznym stożkowym pokroju oraz powolnym wzroście. Dzięki temu drzewko będzie łatwe do ubrania i zachowa charakter bożonarodzeniowego. Duże gatunki, szczególnie te szybko rosnące, w stosunkowo krótkim czasie zamienią się w pokaźne drzewa. Małe drzewko można posadzić blisko tarasu czy okna, dzięki czemu będzie doskonale widoczne z wnętrza.

Jakie gatunki będą najlepsze?

  • Jodła koreańska (łac. Abies koreana) – dorasta do kilku metrów, ma stożkowy pokrój i bardzo ładną barwę igieł (białe od spodu).
  • Jodła koreańska 'Silberlocke' (łac. Abies koreana) – ma krótkie poskręcane igły z bardzo widocznym białym spodem.
  • Jodła kalifornijska 'Compacta' (łac. Abies concolor) – odmiana karłowa o zwartym stożkowym pokroju, dorastająca do 3m.
  • Świerk pospolity 'Cupressina' (łac. Picea abies) – odmiana o wąskim pokroju, dorastająca po 30 latach do ok. 8m wysokości.
  • Świerk serbski 'Nana' (łac. Picea omorika) – karłowa odmiana o wąskostożkowym pokroju, bardzo gęsta i zwarta, dorastająca do ok. 3m.
  • Świerk kłujący 'Iseli Fastigiate' (łac. Picea pungens) – wąska odmiana o strzelistym pokroju i srebrnych igłach, dorastająca do ok. 3m.
  • Świerk kłujący 'Maingold' (łac. Picea pungens) – odmiana o wyrazistych żółtych przyrostach, które później przebarwiają się na zielono. Po 10 latach osiąga ok. 3m wysokości.
  • Cis pospolity 'Dovastonii Aurea' (łac. Taxus baccata) – bardzo ozdobna odmiana cisa o żółto-zielonych przyrostach. Dorasta po 10 latach do wysokości ok. 1,5m.

Na zdjęciach: Jodła olbrzymia (łac. Abies grandis), która w przyszłym roku powędruje w inne miejsce, podczas wiosennych nasadzeń. Obecnie w roli świątecznego drzewka (gatunek bardzo dekoracyjny, ale docelowo duży). Zastąpi ją Jodła koreańska. Na zdjęciach widać również przygotowany na wiosnę ogród z dużym klinkierowym tarasem, na razie zasypanym jeszcze piaskiem, który wypełnia fugi. Fotorelacja z tej realizacji w przyszłym roku. Już teraz zapraszam :)

03. choinka w ogrodzie

01. choinka w ogrodzie

Miłej niedzieli!