woda w ogrodzie

10. woda w ogrodzieZastanawiacie się, czy warto mieć w ogrodzie element wodny? Ale macie wątpliwości? Zaraz dowiecie się, czy słusznie ;)

Woda w ogrodzie ma swoje zalety i wady, jak wszystko zresztą, dlatego decyzję o jej umieszczeniu w naszej przestrzeni przydomowej warto przemyśleć.

PLUSY

 • Woda korzystnie wpływa na mikroklimat ogrodu, co służy wielu roślinom, ale również użytkownikom ogrodu. Np. przydaje się dzikim i domowym zwierzętom w czasie upałów jako wodopój.
 • Szmer potrafi działać relaksująco i może pomóc wyciszyć się po całym dniu pracy. Potrafi też "zamaskować" hałasy uliczne, odwracając od nich uwagę. Gorzej jeżeli szmer zamieni się w huk, ale o tym w minusach.
 • W przypadku większych zbiorników możliwe jest hodowanie ryb oraz uprawianie efektownych roślin wodnych np. lilii.
 • Aspekt wizualny jest również istotny – element wodny urozmaici przestrzeń i nada jej charakter.

MINUSY

 • Utrzymanie czystej wody w stawie nie jest proste. Na początku zawsze pojawiają się glony, które można wyeliminować tylko wtedy, gdy uda nam się uzyskać równowagę biologiczną w zbiorniku. Można też to robić za pomocą chemii, ale ją polecam do basenów, a nie zbiorników, w których ma się toczyć życie.
 • Akweny ze stojącą wodą są atrakcyjne dla komarów, dlatego można sobie niechcący zafundować ich wylęgarnię tuż pod nosem.
 • Woda może stwarzać zagrożenie dla małych dzieci i często jest to poważnym argumentem, aby z niej zrezygnować.
 • Zbiorniki wodne wymagają trochę uwagi – odławianie glonów i wpadających do wody jesienią liści, dbanie o czystość wody, pielęgnacja roślin, które potrafią być ekspansywne i nadmiernie zarastać brzegi sadzawki.
 • Woda spadająca z dużej wysokości może robić spory hałas, jeżeli więc zależy Wam na dyskretnym szumie, wylewka musi być umieszczona nisko.

poniżej: porośnięte brzegi strumienia w arboretum w Wojsławicach

18.woda w ogrodzie

JAKĄ FORMĘ WODY WYBRAĆ?

Podejmując decyzję warto kierować się przede wszystkim swoimi upodobaniami i starać się dopasować wybraną formę do stylu ogrodu. W ogrodzie nowoczesnym dobrze będą wyglądały stalowe kule, kubiki itp. oraz wszelkie geometryczne kształty – regularne zbiorniki i nowoczesne ściany wodne. W przestrzeń ogrodu naturalnego najlepiej wkomponują się stawy w tym stawy kąpielowe, strumienie i kaskady z kamienia.

Drugim ważnym aspektem jest dopasowanie formy do przestrzeni, co sprowadza się do zachowania proporcji pomiędzy ogrodem a zbiornikiem wodnym. Zbyt duży akwen może przytłoczyć działkę, natomiast zbyt mały, zniknąć w jej krajobrazie.

Decydując się na wodę trzeba sobie szczerze odpowiedzieć na pytanie, czy starczy nam czasu na jej pielęgnację. Jeżeli nie, lepiej zrezygnować lub zdecydować się na bardziej symboliczną formę. W początkowej fazie, zanim w wodzie zapanuje równowaga biologiczna, konieczna jest stała pielęgnacja. W późniejszym okresie, kiedy zbiornik zacznie żyć własnym życiem, tych zabiegów będzie mniej i będą miały charakter bardziej sezonowy.

Bardzo ważne jest bezpieczeństwo użytkowników danej przestrzeni, dlatego w przypadku gdy woda miałaby stwarzać jakiekolwiek zagrożenie, lepiej z niej zrezygnować. Jeżeli z ogrodu będą korzystały małe dzieci, otwarte zbiorniki są ryzykowne i lepiej zdecydować się na element wodny z podziemnym zbiornikiem. Jest to rozwiązanie bezpieczne dla najmłodszych, będące jednocześnie dla nich dużą atrakcją, bo każde dziecko lubi eksperymentować z wodą.

poniżej: staw w ogrodzie wg projektu FORMIO, realizowanego przez Właściciela

13.woda w ogrodzie

14.woda w ogrodzie

12.woda w ogrodzie

11.woda w ogrodzie

JAKIE SĄ MOŻLIWOŚCI?

 • Elementy wodne, czyli niewielkie formy, w których woda krąży w obiegu zamkniętym. Może to być przewiercony głaz, stalowa kula, kamienna rzeźba itp. Pod spodem znajduje się podziemny zbiornik magazynujący wodę. Po wyłączeniu pompy woda spływa z powrotem do zbiornika, dzięki czemu takie elementy nie wabią komarów i są bezpieczne dla dzieci.

poniżej: ogród FORMIO – forma wykonana na zamówienie ze sztucznego kamienia imitującego piaskowiec (pełna galeria projektu – ogród z wikliną)

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

03. woda w ogrodzie

poniżej: ogród FORMIO – gotowa forma z kamienia

23. WODA W OGRODZIE

poniżej: organiczny element wodny w Park der Garten

06. woda w ogrodzie

07. woda w ogrodzie

poniżej: ogród FORMIO – naturalny głaz, służący jako poidło dla psów w czasie upałów (pełna galeria projektu – ogród naturalny przy domu z drewna)

17.woda w ogrodzie

 • Stawy naturalne mają wtapiać się w krajobraz i udawać, że ręka ludzka nie przyłożyła się do ich powstania. Żeby uzyskać wiarygodny efekt trzeba się trochę napracować, ale ostateczny efekt wynagradza trudności.

poniżej: ogród FORMIO – naturalne oczko wodne z kaskadą (pełna galeria projektu – ogród bliżej natury)

05. woda w ogrodzie

04. woda w ogrodzie

poniżej: zbiornik wodny z kaskadami w Westerstede

08. woda w ogrodzie

 • Stawy kąpielowe to zbiorniki wodne z wydzieloną częścią do pływania w środku i strefą brzegową obsadzoną roślinnością bagienną. Rośliny ogrywają bardzo ważną rolę w tego typu zbiornikach, ponieważ ich rolą jest oczyszczanie wody tak, aby nie było konieczne stosowanie chemii typowej dla basenów.

poniżej: staw na terenie pokazowym szkółki Lorenz

09. woda w ogrodzie

 • Ściany wodne, strumienie, kaskady to elementy wprowadzające wodę w ruch. W zależności od stylistyki ogrodu można wybrać taką formę, która połączy się wizualnie z otaczającą przestrzenią.

poniżej: ogród FORMIO – młode oczko wodne z kaskadami (pełna galeria projektu – ogród w górach)

22.woda w ogrodzie

20.woda w ogrodzie

19.woda w ogrodzie

21.woda w ogrodzie

15.woda w ogrodzie

poniżej: naturalny strumień w arboretum w Lądku Zdroju

16.woda w ogrodzie

poniżej: niewielkie klinkierowe oczko wodne w małym ogrodzie (pełna galeria projektu – ogród z klinkierowym patio)

01. woda w ogrodzie

ROZWIĄZYWANIE PROBLEMÓW

1. CZYSTOŚĆ WODY

Jak już wspominałam, w zbiorniku wodnym musi zapanować równowaga biologiczna, żeby woda była czysta, a rośliny zdrowe. Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że akwen to skomplikowany ekosystem i brak jednego elementu układanki, może zaszkodzić całej strukturze. Ogromną rolę odgrywają rośliny, które czerpią z wody składniki odżywcze i potrafią hamować rozwój niechcianych glonów. Warto wybierać gatunki "żarłoczne", takie jak: Tatarak zwyczajny (łac. Acorus calamus), Kaczeniec błotny (łac. Caltha palustris), Rogatek sztywny (łac. Ceratophyllum demersum), Moczarka kanadyjska (łac. Elodea canadensis), Wiązóka błotna (łac. Filipendula ulmaria), Przęstka pospolita (łac. Hippuris vulgaris) i wiele innych. Dobrze dobrane rośliny oczyszczają i dotleniają wodę, dlatego bez nich oczko wodne nie może po prostu istnieć.

Woda powinna być dodatkowo filtrowana przez filtry, zamontowane przy zbiorniku. Zasada jest zawsze taka, że pompa pobierająca wodę do oczyszczania jest zamontowana możliwie nisko i jak najdalej od miejsca, gdzie do zbiornika wraca czysta woda.

Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest natlenianie wody poprzez wprowadzanie jej w ruch. Woda spływająca z kaskady, strumienia, czy tryskająca z fontanny będzie stale napowietrzana.

W walce o czystą wodę pomogą biopreparaty do oczyszczania wody, takie jak np. Trigger. Są one naturalne i nieszkodliwe dla środowiska, dlatego nie trzeba się obawiać, że uniemożliwią zwierzętom korzystanie z akwenu. Można je regularnie dodawać do wody lub robić to sporadycznie, gdy pojawia się problem.

2. KOMARY

Komary mnożą się w ciepłe wodzie stojącej. Aby utrudnić im zadomowienie się, trzeba zadbać o częściowe zacienienie zbiornika. Należy unikać całodziennego nasłonecznienia. Drugim bardzo ważnym aspektem jest wprawienie wody w ruch – bulgocząca i ruszająca się woda nie jest dla komarów atrakcyjna.

Z walce z komarami bardzo przydatne są ryby, które je zjadają. Należy jednak zachować umiar, ponieważ odchody ryb użyźniają wodę, co może stymulować wzrost glonów i prowadzić do jej ogólnego zabrudzenia.

Zdaję sobie sprawę z tego, że nie wyczerpaliśmy tematu, który jest bardzo rozległy i bogaty w wątki. Mam nadzieję, że te podstawowe zagadnienia pomogą Wam podjąć decyzję, czy w ogóle warto. Na rynku jest duża ilość dobrych książek, które będą bardzo przydatne przy projektowaniu i pielęgnacji oczka. Dlatego jeżeli planujecie takie przedsięwzięcie, na pewno warto wybrać się do księgarni.