co dalej z hippeastrum?

03. hippeastrumKupiliście piękną gotową do kwitnięcia cebulę hipeastrum? Zakwitła, przekwitła i nie wiecie, co dalej? Wyrzucić, a może przechować? No właśnie tutaj zawsze jest problem – szkoda wyrzucić cebulę, która przecież za jakiś czas znowu może zakwitnąć, ale często nie wiadomo, jak się z tym problemem obejść.

Zacznijmy od początku: Hippeastrum to roślina cebulowa, wieloletnia i uprawiana w szklarni. W sprzedaży najczęściej spotykane są Hippeastrum hybridum, czyli odmiany powstałe w wyniku krzyżowania. Charakteryzują się bardzo efektownymi kwiatami, skupionymi na długiej łodydze. Gatunek rośnie dziko w strefie tropikalnej i subtropikalnej Ameryki Południowej, na stanowiskach w okresowo wysychających obszarach leśnych oraz na sawannach. Duża cebula jest formą przetrwalnikową, pozwalającą roślinie przeżyć suszę w fazie spoczynku. Wraz z nadejściem pory deszczowej cebula wypuszcza nowe liście i po pewnym czasie kwiaty. Podobny cykl trzeba jej zapewnić w naszych sztucznych warunkach, aby uzyskać efektowne kwiaty. Czyli po kwitnięciu – czas na zmagazynowanie energii i wzmocnienie, następnie spoczynek i przesuszenie – a na końcu kwiaty.

02. hippeastrum

01. hippeastrum

W praktyce wygląda to następująco:

  1. Po przekwitnięciu należy pozostawić liście i usunąć je dopiero wtedy, gdy samoistnie zżółkną. Można ilość liści zredukować, a także usunąć pęd kwiatowy zaraz po zwiędnięciu kwiatów.
  2. W kwietniu lub maju, po ustąpieniu przymrozków można roślinę wystawić na wolne powietrze, na słoneczne miejsce. Pomoże to cebuli nabrać energii przed następnym kwitnieniem.
  3. Kiedy liście zżółkną należy je obciąć, a cebule przestawić w chłodne miejsce, gdzie panuje temp. 15-18 °C. Zaprzestaje się również podlewania. Zasuszanie trwa zwykle od grudnia do kwietnia.
  4. Cebula może pozostać w ziemi, ale można też ją przechować wykopaną i oczyszczoną. Ważna jest pozycja przechowywania, ponieważ z leżącej na boku cebuli pęd wyrośnie krzywo. A więc najlepsza pozycja jest taka, jak po posadzeniu w doniczce – pionowo.
  5. Kiedy pojawi się na czubku pierwsza zieleń, oznacza to, że zaczyna się kolejny etap rozwoju. Jeżeli cebula była wykopana, należy ją posadzić w doniczce, pamiętając o tym, że przynajmniej 1/3 jej wysokości musi wystawać ponad poziom ziemi. Uchroni ją to przed chorobami grzybowymi i gniciem.
  6. W momencie, gdy zacznie pojawiać się pęd, najlepszym miejscem dalszej hodowli będzie słoneczny parapet, w temperaturze min. 20 °C. Zaczynamy wtedy umiarkowane podlewanie.
  7. Obfite podlewanie zaczynamy, gdy pęd kwiatowy osiągnie ok. 10cm. Można również rozpocząć nawożenie płynnymi nawozami dla roślin kwitnących.
  8. A później już tylko czekamy na efekt końcowy – KWIATY!

Taka ciekawostka, jeszcze przeze mnie nie sprawdzona, ale wyczytana w mądrej książce: Jedna cebula wytwarza od 1 do 3 pędów kwiatowych. Pierwszy pojawia się po wytworzeniu przez cebulę czwartego liścia, drugi zwykle po przekwitnięciu pierwszego, a trzeci albo wcale, albo ok. 2 miesiące po dwóch poprzednich. Dlatego cyklem można podobno sterować, schładzając cebulę w temp. 3-7 °C, a następnie przenosząc do 32°C. Cebula powinna zakwitnąć po 3 tygodniach od tego zabiegu. Nie próbowałam, ale jak spróbuję, to napiszę , czy się udało ;) Trochę czarna magia, ale dlaczego nie?

Moje Hippeastrum jeszcze kwitnie, w tej chwili na drugim już pędzie, co razem daje około 1 miesiąca zachwycającego widoku.

Prowadzę właśnie intensywnie eksperyment na zaniedbanych przeze mnie cebulach, które nie trafiły na czas do gruntu. Temat wstydliwy, ponieważ nie powinnam do tego dopuszczać, ale pierwsze efekty dają szansę na rozgrzeszenie. O tym wkrótce :)