krok po kroku

07. ogrod naturalny

To też jest rozwiązanie. Jeżeli nie chcecie lub nie możecie realizować ogrodu od razu kompleksowo, warto pomyśleć o rozłożeniu prac na etapy. Często takie rozwiązanie jest lepsze niż okrajanie projektu i dopasowywanie do aktualnych potrzeb/możliwości. Nie trzeba wówczas rezygnować z poszczególnych jego elementów, ale trzeba uzbroić się w cierpliwość ;)

Ten ogród powstaje od czterech lat, kiedy został zaprojektowany i ruszyły pierwsze prace. Galerię projektu możecie obejrzeć na stronie FORMIO pod tytułem 'ogród pachnący lasem'. Nazwaliśmy go tak, ponieważ marzeniem naszych Klientów było stworzenie leśnego, trochę dzikiego klimatu przy domu… na osiedlu. I to takim osiedlu, gdzie domy sąsiadują ze sobą naprawdę blisko, zabierając wszystkim poczucie komfortu i prywatności.

Projektując staraliśmy się jak najbardziej dopasować ogród do oczekiwań jego przyszłych użytkowników i widać, że z czasem powinno się udać. Posadzone cztery lata temu rośliny podrosły i w pewnym stopniu zasłoniły widok na sąsiednie zabudowania. Liczyliśmy też, że sąsiedzi przynajmniej trochę zadrzewią również swoje działki i wspólnymi siłami odmienią otoczenie. No i niestety się przeliczyliśmy, bo tylko w kilku ogrodach są drzewa, w pozostałych wszystko kończy się na poziomie parteru.

Dodatkowym problemem na działce była woda, która w tej części miasta jest dosyć płytko, a po deszczach nie chce odpływać. Efekt potęgowała oczywiście ubita po budowie gleba. Żeby poprawić warunki przyszłym nasadzeniom podnieśliśmy rabaty do góry, a glebę rozpulchniliśmy piaskiem i świeżym humusem. W pierwszej kolejności do ogrodu zawitały drzewa i część krzewów, później kolejne krzewy, w międzyczasie drewniana ścianka, zasłaniająca drewutnie u sąsiadów, teraz doszła kolejna rabata. W międzyczasie dużo pracy włożyli też sami właściciele ogrodu. I tak krok po kroku, aż projekt zostanie zrealizowany :)

w pierwszej kolejności zajęliśmy się ogrodem w sąsiedztwie tarasu:

01. ogrod naturalny

a tak to miejsce wygląda teraz:

04. ogrod naturalny

11. ogrod naturalny

12. ogrod naturalny

17. ogrod naturalny

14. ogrod naturalny

10. ogrod naturalny

widok 4 lata temu:

02. ogrod naturalny

03. ogrod naturalny

i teraz:

18. ogrod naturalny

06. ogrod naturalny

16. ogrod naturalny

15. ogrod naturalny

05. ogrod naturalny

09. ogrod naturalny

08. ogrod naturalny