nowy ogród w górach

05. ogrod w gorach 2

Bardzo się cieszę, bo przed nami kolejny ogród w górach. Po pierwsze dlatego, że bardzo lubię takie wyzwania, po drugie bo jak tylko oddalam się od Wrocławia, a teren zaczyna falować, to znak że jadę w dobrym kierunku. Jeżeli pamiętacie nasz poprzedni ogród w górach, to od razu zauważycie, że w tym przypadku sytuacja się odwróciła. Ostatnio dom stał na nieprzyjaznej stromej skarpie, która uniemożliwiała zejście na niższy poziom, natomiast teraz to dom został otoczony przez skarpy z trzech stron, co wynika z dopasowania się poziomem do czwartej strony, czyli ulicy. Sytuacja dosyć nietypowa, ale dla projektanta takie tematy to raczej powód do radości, chociaż dla samych właścicieli posesji to niemały problem.

otoczenie domu

06. ogrod w gorach 2

07. ogrod w gorach 2

górny poziom ogrodu

08. ogrod w gorach 2

i dolny

09. ogrod w gorach 2

I jak to zwykle bywa są dobre i złe strony takiej sytuacji. Dom jest położony na obrzeżach Wałbrzycha i otaczają go powoli zamieniane na działki budowlane, malownicze pola. Jak jesteśmy na dole, to te widoki są nieco niedostępne i to można odczytać jako wadę. Ale jeżeli odwiedzimy to miejsce w zimny wietrzny dzień, a wiadomo że w Wałbrzychu klimat jest trochę ostrzejszy niż we Wrocławiu, to zejście na dół jest czystą przyjemnością – czyli zaleta. Nagle wszystko się uspokaja i można odetchnąć. Okazuje się też, że w ciepłe dni w ogrodzie jest bardzo dużo słońca, a zbocza w żaden sposób nie ograniczają promieni.

04. ogrod w gorach 2

Teraz pozostaje tylko jedno – uporządkować przestrzeń i uczynić z tej pozornej wady zaletę. Generalnie w trudnych przypadkach warto stosować taki zabieg, czyli poszukać najlepszych stron zaistniałej sytuacji i spróbować uczynić z nich atut. Tak więc naszym celem jest sprawienie, że ta nietypowa działka stanie się zaletą i sprawi, że można będzie przyjść i pomyśleć – dlaczego ja na to nie wpadłem? ;)

Plan jest taki, że teren zostanie całkowicie przemodelowany w celu uzyskania przyjemniejszej dla oka i bezpieczniejszej dla użytkowników, rzeźby terenu. Powstaną więc tarasy, dzielące przestrzeń na kilka poziomów. Podziały podkreślą kamienne murki, z których będzie się zwieszała roślinność, a na najwyższy poziom z altaną do grilowania poprowadzą schodki. Całość będzie miała prosty nowoczesny charakter.

wstępna koncepcja ogrodu

01. ogrod w gorach 2

02. ogrod w gorach 2

03. ogrod w gorach 2

W przypadku trudnych działek podstawową sprawą są pomiary niwelatorem, ponieważ takich tematów nie rozwiązuje się na tzw. wyczucie. A następnie po sprawdzeniu wszystkich poziomów, takie rozplanowanie rzeźby, aby zamaskować dużą różnice wysokości. Plan jest, następnym krokiem będzie jego realizacja, ale to już następnym razem…