01. podglądamy realizację {seria 4} – trudne początki

02. ogrod w gorach realizacja

Pamiętacie moją radość z tego projektu (projekt do obejrzenia tutaj)? Realizacja to dopiero radość, mimo że jest trudna i wymagająca. Ale rzadko kiedy zmiany są aż tak spektakularne i tak wyraźnie zmianiają przestrzeń. Jak już niektórzy wiedzą dom z trzech stron okalają skarpy, natomiast czwarta strona sąsiaduje z ulicą. Właśnie poziom ulicy zdeterminował poziom posadowienia domu, co sprawiło, że znalazł się on w dole. Naszym zadaniem jest wyciągnięcie go z tego dołu i przeistoczenie dotychczasowej wady w zaletę ;)


01. ogrod w gorach realizacja

05. ogrod w gorach realizacja

W projekcie przewidzieliśmy podział ogrodu na trzy poziomy, pomiędzy którymi przechodzi się po schodach. Ze względu na dużą różnicę wysokości rezygnacja ze schodów była niemożliwa. Powiększyliśmy dolny poziom, ponieważ to on będzie najczęściej używany, jako że sąsiaduje z salonem, w którym toczy się rodzinne życie. Następnie będzie się wchodziło za poziom środkowy, a z niego na trzeci najwyższy, na którym stanie altana.

Początek prac to uporządkowanie terenu i wyznaczenie wysokości. Wszystkie mury stoją na zbrojonych fundamentach i składają się z betonowego rdzenia oraz kamiennej okładziny (jak ja kocham tą okładzinę!). Pierwsze tygodnie to kopanie, rycie i kruszenie skały, która okazała się być bardzo blisko górnej warstwy w wielu miejscach. Duuużo skały. Niestety albo na szczęście rodzima skała to łupek, który pod wpływem powietrza szybko kruszeje. Niestety, bo nie można zrobić ogrodu w stylu skandynawskim, gdzie w kompozycję ogrodu wpisane są naturalne głazy (z czasem by się rozpadły), a na szczęście, bo da się taką skałę usunąć tam, gdzie przeszkadza. Po ryciu wykopów pod fundamenty, przyszła kolej na lanie dziesiątek metrów sześciennych betonu. Początek prac wyglądał tak:

07. ogrod w gorach realizacja15. ogrod w gorach realizacja

06. ogrod w gorach realizacja11. ogrod w gorach realizacja17. ogrod w gorach realizacja08. ogrod w gorach realizacja

03. ogrod w gorach realizacja

04. ogrod w gorach realizacja12. ogrod w gorach realizacja16. ogrod w gorach realizacja10. ogrod w gorach realizacja14. ogrod w gorach realizacja18. ogrod w gorach realizacjaA po ryciu i laniu, obklejanie murków dziesiątkami ton kamienia :) Ale to następnym razem…

13. ogrod w gorach realizacja