można? można!… a nawet trzeba

01. scianka nowa ruda

Że zniszczone, obdrapane, niepotrzebne? że straciły już swoją funkcję i do niczego się nie nadają? że stare i brzydkie, a można by zburzyć i na ich miejsce postawić ładne-nowe-kolorowe? że teraz to jest nowoczesność i takie coś nienowoczesne nie pasuje? W naszej polskiej rzeczywistości to norma…

nie szanujemy architektury poprzemysłowej i nie mamy na nią pomysłu. Oczywiście my jako społeczeństwo, jako władze, jako ogół, do której to grupy osobiście się nie zaliczam. Bo osobiście kocham, uwielbiam, zachwycam się.

Architektura poprzemysłowa jest niezwykle cennym świadkiem czasów. Na jej podstawie można zaobserwować postęp techniczny, zmiany w społeczeństwie i przemiany cywilizacyjne. Jest ważnym elementem krajobrazu kulturowego i jako taki powinna być chroniona. A jedyną szansą dla starych budynków fabrycznych, kopalnianych, kolejowych itp., które utraciły już swoją funkcję, jest nadanie im nowej i tchnięcie w nie całkiem nowego życia, ponieważ stare bezpowrotnie umarło i już nie powróci. Architektura postindustrialna ma ogromny, nieodkryty jeszcze u nas na szeroką skalę, a oczywisty na zachodzie, potencjał.


Nowa Ruda pokazała, że ma na nią pomysł. A ja się tym pomysłem zachwycam, dlatego spieszę, żeby Wam pokazać, co widziałam.

Otóż… w starym szybie kopalnianym funkcjonuje najwyższa w Polesce ŚCIANKA WSPINACZKOWA! Wiem, że nie oni pierwsi na to wpadli i takie obiekty już są. Ale każdy kolejny wywołuje euforię u industromaniaka. Całość utrzymana jest w przemysłowej surowej stylistyce – betonowe wylewane ściany, ocynkowane kraty na schodach i podestach itp. Mocnym akcentem kolorystycznym jest czerwień ścianki wspinaczkowej, odcinająca się na tle otaczającej ją szarości.


Jak dojechać? Jedziecie przez Nową Rudę Słupiec i jadąc od strony Kłodzka ukaże się Wam po prawej stronie szyb. Trudno go nie zauważyć, bo jest naprawdę wysoki. Kierujecie się w jego stronę. Obok ścianki jest duży parking dla odwiedzających.

I – UWAGA- TO JEST ZA DARMO!!!

Obejrzyjcie!

03. scianka nowa ruda18. scianka nowa ruda02. scianka nowa ruda11. scianka nowa ruda04. scianka nowa ruda19. scianka nowa ruda17. scianka nowa ruda05. scianka nowa ruda07. scianka nowa ruda06. scianka nowa ruda08. scianka nowa ruda09. scianka nowa ruda10. scianka nowa ruda20. scianka nowa ruda12. scianka nowa ruda13. scianka nowa ruda15. scianka nowa ruda21. scianka nowa ruda16. scianka nowa ruda14. scianka nowa ruda