01. podglądamy realizację {seria 5} – dom przy brzozach

13. ogrod przy zagajniku

Mijałam ten dom jeżdżąc na inną realizację i obserwowałam, jak powstawał. Zwócił moją uwagę prostą formą, ale przede wszystkim lokalizacją przy brzozowym zagajniku. Myślałam sobie, jaki piękny widok będą mieli jego właściciele z dużych okien i jak fajnie by było zaprojektować dla nich ogród. I któregoś dnia do mnie zadzwonili :)))

Ogród miał być prosty. W koncepcjach pokusiłam się o rozwinięcie tematu prostoty, ale ostatecznie powstał bardzo prosty geometryczny układ, w którym cały klimat zrobią rośliny. Widząc pierwsze efekty, stwierdzam że czasem taka prostota jest fajna. Tylko jak się jest projektantem to ciążko na niej poprzestać, wiedząc ile jest możliwości :)


Na początku powstały dwie koncepcje, obie z geometrycznym układem, ponieważ inne opcje wykluczyliśmy na wstępie. W obu pojawiła się drewniana altana, a przestrzeń w mniejszym lub większym zakresie została podzielona na wnętrza ogrodowe.

Do realizacji została wybrana koncepcja 2.

01. ogrod przy zagajniku


koncepcja 1

Przewidywała wprowadzenie drewnianego pomostu, który prowadziłby do zlokalizowanej na tyłach działki altany. Podest byłby również miejscem do wystawienia leżaków itp., służyłby więc jako przedłużenie tarasu, ale o przyjemniejszej ciepłej nawierzchni (taras jest z betonowych płyt). Kompozycję ogrodu przecinają zielone pasy rabat, dzielące przestrzeń na mniejsze wnętrza, a przejścia pomiędzy trawnikami wykonane by były z drewnianych krawędziaków, zanurzonych z żwirowej nawierzchni.

02. ogrod przy zagajniku03. ogrod przy zagajniku 04. ogrod przy zagajniku


koncepcja 2

Przewidywała podział przestrzeni ogrodu na kwadraty i prostokąty, podkreślone drewnianymi podwyższonymi rabatami. Podwyższenia są jednak niewielkie i mają na celu lekkie rozwarstwienie płaszczyzny ogrodu. Pasy z granitowej kostki, pełniące funkcję trawnikowego obrzeża, wychodzą na trawniki, tworząc w nich delikatny rysunek. Na tyłach ogrodu miała powstać altana, do której prowadzi ścieżka z granitowych płyt w trawie.

05. ogrod przy zagajniku 06. ogrod przy zagajniku


Stan wyjściowy to wyrównany po budowie teren, taras z betonowych płyt i zarośnięty zagajnik. Tak ogród prezentował się przed rozpoczęciem prac:

14. ogrod przy zagajniku07. ogrod przy zagajniku 08. ogrod przy zagajniku 09. ogrod przy zagajniku 10. ogrod przy zagajniku 11. ogrod przy zagajniku 12. ogrod przy zagajniku


My już się z tymi widokami pożegnaliśmy.

zapraszamy na kolejne podglądania już wkrótce!