02. podglądamy realizację {seria 5} – kształty

/ poprzednią część (projekt) obejrzycie tutaj: 01. podglądamy realizację {seria 5} – dom przy brzozach

Pierwsze kroki w ogrodzie skierowaliśmy do wspaniałego brzozowego zagajnika, który stanowi niezwykłą enklawę zieleni na działce. Daje cień, jest mocnym wertykalnym elementem ogrodu i pięknie szumi. Wyobraźcie sobie, że na sąsiedniej działce brzozy zostały wycięte co do jednej, żeby nie sypały się liście i żeby można było wszystko wybrukować. Na szczęście nasi Klienci okazali lokalnej brzezinie znacznie więcej dobrego serca i uratowali, co się dało. Oprócz brzóz zachowaliśmy jeszcze kilka klonów na końcu działki, jedną lipę oraz jesiona wyniosłego. A niech sypią ;))

23. ogrod przy zagajniku

A więc najpierw udaliśmy się do zagajnika, żeby go nieco poczyścić. Usunęliśmy cieniutkie samosiejki brzóz, które i tak nie miały dobrych warunków pod okapem większych drzew oraz samosiejki klonów, topól itp. Zagajnik znajduje się w naturalnym obniżeniu terenu, które jest okresowo zalewane. Przy dużych opadach woda się w nim zbiera, żeby później powoli wsiąknąć. Postanowiliśmy w to nie ingerować, podnosząc się do góry z ogrodem naokoło tej naturalnej niecki. Pomiędzy brzozami posadziliśmy bluszcze, które z czasem utworzą zielony dywan.

18. ogrod przy zagajnikuNarożnik od strony ulicy i podjazdu sąsiada (tego, co to drzew nie kocha ;) zamknęliśmy drewnianymi panelami, aby osłonić się przed ruchliwą ulicą. Podkreśliło to tylko urodę białych pni brzóz, jednocześnie podnosząc poczucie prywatności na wyższy poziom.

Kolejnym etapem było wyznaczenie w terenie projektu, ustalenie poziomów i wykonanie obrzeży z kostki granitowej. W miejscach, gdzie zaplanowaliśmy lekko podwyższone rabaty, powstały drewniane obrzeża. Na podwyższeniach posadzimy m.in. lawendę, która nie lubi zbyt wilgotnej gleby, a taka jest okresowo na działce i inne rośliny ozdobne.

15. ogrod przy zagajniku 16. ogrod przy zagajniku 17. ogrod przy zagajniku19. ogrod przy zagajniku 20. ogrod przy zagajniku 21. ogrod przy zagajniku 22. ogrod przy zagajniku

Kolejny etap to SADZENIE! Mój ulubiony :)))