04. podglądamy realizację {seria 5} – zadaszenie tarasu

19. zadaszenie_tarasu

Poprzednie posty na temat tego ogrodu możecie poczytać i pooglądać tutaj:

01. podglądamy realizację {seria 5} – dom przy brzozach

02. podglądamy realizację {seria 5} – kształty

03. podglądamy realizację {seria 5} – sadzimy – siejemy – czekamy


Ostatnim etapem realizacji była drewniana architektura ogrodowa, dopełniająca ten prosty geometryczny projekt. Trawa sobie po cichu rosła, a my pracowaliśmy nad drewnem.

Jednym z oczekiwań Klienta było zadaszenie tarasu, a właściwie jego części, zamkniętej z dwóch stron ścianami. Na jednej ze ścian znajduje się okno, dlatego od razu podjęliśmy decyzję o zrobieniu zadaszenia z elementem świetlika, który będzie doświatlał zarówno taras jak i wnętrze, znajdujące się za oknem. Przed rozpoczęciem prac miejsce wyglądało tak:

01. zadaszenie_tarasu02. zadaszenie_tarasu 03. zadaszenie_tarasuTaras jest bardzo duży i obejmuje dom z dwóch stron, co sprawiało, że brakowało na nim przytulnego miejsca do siedzenia. Nie był też w żaden sposób podzielony na strefy, zadaszenie było więc pierwszym krokiem w kierunku nadania przestrzeni bardziej funkcjonalnej formy. Zaprojektowaliśmy drewnianą konstrukcję wykorzystującą krawędziaki o przekrojach prostokątnych, aby nawiązać do masywnym belek, będących elementem projektu domu. Do belek jeszcze wrócimy, ponieważ zmieni się ich kolor. Czekoladowy brąz nie podoba się Klientom, dlatego zdecydowali o zmianie na odcień złotego dębu, który wybrali na pozostałe elementy w ogrodzie. W projekcie jest jeszcze altana w głębi ogrodu, która być może kiedyś powstanie. Jej forma koresponduje z formą zadaszenia.

Dach konstrukcji pokryliśmy grafitowym gontem bitumicznym, a świetlik powstał z tafli poliwęglanu litego, którego odporność porównuje się z właściwościami hartowanego szkła.

w trakcie prac >

04. zadaszenie_tarasu 05. zadaszenie_tarasu 06. zadaszenie_tarasuoraz po ich zakończeniu >

07. zadaszenie_tarasu 08. zadaszenie_tarasu 09. zadaszenie_tarasu 10. zadaszenie_tarasu 11. zadaszenie_tarasu 12. zadaszenie_tarasu

15. zadaszenie_tarasu 16. zadaszenie_tarasu 17. zadaszenie_tarasu 18. zadaszenie_tarasu13. zadaszenie_tarasu 14. zadaszenie_tarasu20. zadaszenie_tarasu