biodomek.pl

31. biodomek.pl

Postanowiliśmy odwiedzić biOdomek. Była bardzo przyjemna ciepła sobota, a biOdomek miał stanąć w naszych ulubionych rejonach, w Górach Bystrzyckich w miejscowości Gniewoszów. Argumentów było aż nadto, żeby zrobić sobie wolną sobotę i poznać coś nowego. Lubimy nowe :)

01. biodomek.pl

BiOdomek to inicjatywa eKodamy oraz Dobry Dom Moritz Reichert, którzy zajmują się budownictwem naturalnym, czyli wykorzystującym jak najbardziej ekologiczne materiały – drewno, glina, słoma itp., ale również te podlegające biodegradacji lub powstające w efekcie recyklingu. Architektura naturalna koncentruje się nie tylko na materiałach, stosowanych na budowie, ale także na wpływie wywieranym na ekosystem oraz tym, co stanie się z obiektem, kiedy zakończy się jego życie. Więcej możecie przeczytać na stronie eKodamy.

CO to takiego?

BiOdomek to system tzw. modułowy, który bazuje na powtarzalnej formatce o wymiarach 655×270 cm, kóre można łączyć ze sobą w pionie i w poziomie. Na łące ustawiono dwa takie moduły, uzyskując powierzchnię ok. 35 m2.

Z czego?

Budynek na szkielet drewniany, ocieplony celulozą i pokryty z zewnątrz opalanym drewnem. Wnętrze jest wykończone drewnem modrzewiowym i płytami ściennymi. Wewnątrz znalazła się łazienka (na razie miejsce na łazienkę ;), mały przedpokój oraz jeden pokój otwierający się dużymi oknami na krajobraz (moje ulubione miejsce w biOdomku :).

BiOdomek stoi na fundamentach wkręcanych w podłoże i można go w szybki i łatwy sposób załadować na naczepę i wywieźć w inne miejsce.

Za ile?

Koszt jednego modułu to 80 tyś. zł, dwa to 140 tyś., a każdy kolejny 70 tyś / mam nadzieję, że nie pomieszałam / nie wiem, czy to brutto czy netto. Całkiem sporo, jak na takie maleństwo, ale twórcy sami podkreślają, że ich biOdomek jest prototypem, który powstał metodami rzemieślniczymi. Technologia jest dopiero wymyślana i testowana, możliwe więc że za jakiś czas, zarówno rozwiązania jak i koszty, będą odmienne od aktualnych.

Jeżeli chcecie wiedzieć więcej o tej inicjatywie, zajrzyjcie na biOdomek.pl.

Mi osobiście najbardziej podobała się opalana elewacja, duże okna i krajobraz za nimi, który jest moim marzeniem!

26. biodomek.pl03. biodomek.pl04. biodomek.pl 05. biodomek.pl 06. biodomek.pl 07. biodomek.pl08. biodomek.pl11. biodomek.pl28. biodomek.pl12. biodomek.pl 13. biodomek.pl 14. biodomek.pl10. biodomek.pl09. biodomek.pl16. biodomek.pl 17. biodomek.pl 18. biodomek.pl 19. biodomek.pl 20. biodomek.pl 21. biodomek.pl15. biodomek.pl22. biodomek.pl 23. biodomek.pl 24. biodomek.pl 25. biodomek.pl27. biodomek.pl29. biodomek.pl02. biodomek.pl

Piknik biOdomku miał trwać dwa weekendowe dni i trzeba przyznać, że mieliśmy dużo szczęścia wybierając sobotę. Niedziela od samego rana była deszczowa, a wiemy, że jak we Wrocławiu leje, to w górach leje x2. Obozowisko musiało zostać spakowane i po godz. 14 impreza się zakończyła. Zapowiadają kolejny piknik na wiosnę :)

A my skorzystaliśmy z bliskości Cafe Marianna w ukochanym Międzygórzu, gdzie cafe latte smakuje najlepiej :))) Jak tylko będziecie, koniecznie musicie tam zajrzeć!

cafe marianna