03. podglądamy realizację {seria 5} – sadzimy – siejemy – czekamy

44. ogrod przy zagajniku

Na szczęście niezbyt długo, bo zaledwie miesiąc. A na co czekamy? Na trawnik!


/Nasze podglądanie nie odbywa się niestety w czasie rzeczywisty, bo zabrakło mi czasu i obecnie trawnik ma ponad dwa miesiące./

Poprzednie wpisy możecie przypomnieć sobie tutaj:

1. http://blogwogrodzie.pl/2016/06/01-podgladamy-realizacje-seria-5-dom-przy-brzozach/

2. http://blogwogrodzie.pl/2016/07/02-podgladamy-realizacje-seria-5-ksztalty/


W tym ogrodzie zdecydowaliśmy się na trawnik siany, a żeby nie było zbyt łatwo, ogród nie jest podlewany automatycznie. Nasz Klient sam dbał o to, żeby ziemia podczas kiełkowania była w miarę możliwości stale wilgotna. Dajemy mu piątkę z plusem, bo już po miesiącu uzyskaliśmy ładny efekt. Trawa jeszcze rzadka i delikatna, ale wzeszła bardzo dobrze.

Zanim wysialiśmy trawnik, posadzone zostały wszystkie rośliny, a rabaty zasypaliśmy warstwą kory. Nie położyliśmy włókniny, bardzo w Polsce popularnej i równie bardzo bezsensownej. Dlaczego? Przeczytajcie tutaj. Post został napisany w 2011r., ale nadal jest aktualny. Kolejne lata tylko utwierdziły mnie w przekonaniu, że mam rację :)))

Po zakończeniu prac z zielenią, kontynuowaliśmy budowę drewnianej architektury ogrodowej: zabudowy tarasu i domku gospodarczego.

30. ogrod przy zagajniku 31. ogrod przy zagajniku24. ogrod przy zagajniku 25. ogrod przy zagajniku 26. ogrod przy zagajniku 27. ogrod przy zagajniku 28. ogrod przy zagajniku 29. ogrod przy zagajnikuJak już pisałam, w zagajniku brzozowym pozostawiliśmy obniżenie terenu, w którym okresowo zbiera sie woda. Po wyczyszczeniu terenu z samosiewów posadziliśmy bluszcze pospolite. Celowo nie wysypaliśmy w zagajniku kory. Jesienią i tak przykryłaby ją warstwa liści z brzóz, których nie ma sensu usuwać, bo z czasem zamienią się w ziemię liściową. W zagajniku stanął też kompostownik, do którego za niedługo dołączy kolejny. Pod brzozami można rozsypywac nadmiar wyprodukowanego kompostu, zasilając jednocześnie bluszcze, a nawet ściółkować teren nadmiarami skoszonej trawy. Zobaczymy w praktyce, jak się ten system sprawdzi.

33. ogrod przy zagajnikuPO MIESIĄCU trawnik się pięknie zazielenił. Pomogły nam deszcze, które nadeszły w idealnym momencie.

34. ogrod przy zagajniku 35. ogrod przy zagajniku 36. ogrod przy zagajniku 37. ogrod przy zagajniku 38. ogrod przy zagajniku 39. ogrod przy zagajniku 40. ogrod przy zagajniku 41. ogrod przy zagajniku 42. ogrod przy zagajniku 43. ogrod przy zagajnikuW następnym poście z tego ogrodu, przyjrzymy się zabudowie tarasu.