trawa trawie nierówna – wizyta w Xeroflor

19. wizyta w Xeroflor

Trawnik z rolki jest uniwersalnym określeniem darni sprzedawanej w postaci gotowych do ułożenia pasków. Dlaczego więc pomiędzy poszczególnymi trawnikami założonymi w ten sposób jest często ogromna różnica, dlaczego niektóre są nienaturalnie niebiesko-zielone, a ich źdźbła wyglądają jak szerokie taśmy, a inne charakteryzuje soczysta zieleń i piękna struktura? Odpowiedź jest bardzo prosta. JAKOŚĆ!

O trawnikach sianym i z rolki pisałam tutaj. Od tego czasu zmieniło się tyle, że miałam już okazję pracować na rolkach wysokiej jakości i zaczęłam lubić ten szybki efekt, który ładnie wychodzi na zdjęciach ;) Firmy, które oferują kiepskiej jakości trawę, omijam szerokim łukiem.  Nie jestem obecnie zagożałym zwolennikiem żadnej z tych metod i stosuję je naprzemiennie, w zależności od warunków i okoliczności. Doceniam zalety zarówno jednej jak i drugiej, bo obiema można dojść do świetnego efektu.

Mówię jednak stanowczo nie dla kiepskiej jakościowo darni i słabych mieszanek nasion. Jestem zdania, że jakość jest tutaj najistotniejsza i godzę się z tym, że rzadko idzie w parze z niską ceną. Taniość i jakość po prostu się nie lubią ;) Dlatego też zawsze namawiam moich Klientów do najbardziej optymalnego pod względem jakości rozwiązania. Jeżeli budżet nie przewiduje trawnika z rolki, to warto kupić dobre nasiona o szlachetnym składzie gatunkowym, gdzie prymu nie będzie wiodła szybko rosnąca wiechlina łąkowa, tylko wolniej rosnące, ale najpiękniejsze w trawie kostrzewy. Jeżeli mam wybór pomiędzy tanią i brzydką trawą z rolki i sianiem, to będę namawiała na sianie. Ale jeżeli możemy zainwestować w trawę w rolkach wysokiej jakość, to świetnie, bo efekt będzie szybki.


Ostatnio mieliśmy okazję układać trawę w rolce w naszym ukochanym nowoczesnym ogrodzie w górach i przy tej okazji odwiedziliśmy firmę XEROFLOR, produkującą doskonałej jakości darń i zielone dachy. Zwiedziliśmy zielone dachy, pokrywające wszystkie (!) budynki firmy i powiem Wam, że się zakochałam. Ja chcę położyć gdzieś zielony dach, bo jest to tak piękne, naturalne i ekologiczne rozwiązanie, że trudno nie wpaść tutaj w zachwyt. Oczywiście jak się jest ogrodowym oszołomem, z wierzę że jest nas tutaj więcej ;)

poniżej: zaraz po ułożeniu zielonego dywanu

20. trawa w rolkach

Firma XEROFLOR mieści się w Lesznie Dolnym, w województwie lubuskim, tuż za granicą z dolnośląskim. Zajmuje się produkcją trawy w rolkach oraz systemów zielonych dachów. Oprócz samej maty na zielony dach, oferuje poszczególne warstwy układanki.

01. wizyta w Xeroflor02. wizyta w Xeroflor12. wizyta w Xeroflor11. wizyta w Xeroflor15. wizyta w Xeroflor10. wizyta w Xeroflor13. wizyta w Xeroflor16. wizyta w Xeroflor14. wizyta w Xeroflor

Obok biura znajduje się bardzo przyjemny ogród prowadzony przez samą właścicielkę. Wszystkie zdjęcia zrobiłam na terenie firmy.

03. wizyta w Xeroflor 04. wizyta w Xeroflor 05. wizyta w Xeroflor 06. wizyta w Xeroflor 07. wizyta w Xeroflor 08. wizyta w Xeroflor 09. wizyta w Xeroflor

p.s. artykuł nie jest sponsorowany i zrodził się ze szczerego zachwytu / mam już potencjalnego kandydata do pokrycia zielonym dachem, więc do tematu na pewno powrócimy :)))