Park Mamuta we Wrocławiu > uroczyste otwarcie

Park Mamuta we Wrocławiu > uroczyste otwarcie

Na mapie Wrocławia pojawiło się kolejne miejsce odmienione dzięki zaangażowaniu zwykłych wrocławian, czyli w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Sama idea budżetu polega na możliwości zgłaszania swoich pomysłów na inwestycje miejskie związane generalnie z zagospodarowaniem przestrzennym. Pojawiają się więc projekty terenów zielonych, ale również iluminacji parków czy ulic, ścieżki rowerowe itp. Liderzy projektów muszą zorganizować swoją grupę wsparcia lub ogarnąć temat w pojedynkę, a następnie po wykonaniu projektu i wyceny, przekonać jak największe grono mieszkańców do głosowania na ich pomysł.

•••

Z roku na rok przybywają kolejne miejsca, które być może nigdy nie doczekałyby się rewitalizacji, bo ich pozycja na liście miejskich priorytetów nie zapewniała im należytej uwagi. Oddanie części budżetu w ręce lokalnych społeczności pozwoliło niewątpliwie na dostrzeżenie tych małych dziur w krajobrazie miasta, które dla większego grona wrocławian są nieistotne, natomiast dla okolicznych mieszkańców mają niejednokrotnie bardzo wysoką rangę. Istota budżetu obywatelskiego to przede wszystkim aktywizowanie lokalnych społeczności, które dostrzegają, że aby coś dla siebie wykroić w miejskim torcie, trzeba o to zawalczyć. I czasem stawać do tej walki kilkukrotnie, jeżeli nie uda się za pierwszym razem. Dodatkowym społecznym aspektem działań w ramach WBO jest również nieporównywalnie większy szacunek dla takich przestrzeni i dbałość o zachowanie ich w jak najlepszym stanie. Mieszkańcy, którzy sami zadecydowali oddając głos, jak ma wyglądać ich otoczenie, będą z pewnością bardziej wyczuleni na wszelkie przejawy wandalizmu i braku poszanowania dla ich wspólnej przestrzeni.

•••

PARK MAMUTA uroczyście otworzył się 10 listopada 2018r. Droga do obecnego stanu trwała kilka lat, a do ostatecznego kształtu brakuje pewnie jeszcze kilku kolejnych. Projekt został zgłoszony do WBO2014 przez miejscowego radnego Tomasza Stefanickiego, wspieranego przez silną merytoryczną grupę z Zakładu Kształtowania Środowiska Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej z dr hab.inż.arch Aliną Drapellą-Hermansdorfer na czele oraz studencką grupę doprzodu, obecnie już pracownię projektową o tej samej nazwie.

Zalążkiem idei mamuciego parku było odnalezienie w 1994r. u zbiegu ulic Jordanowskiej i Harcerskiej dobrze zachowanego mamuciego kła, a także inne ślady życia tych prehistorycznych zwierząt, pojawiające się na obszarze wrocławskiego Oporowa. Rozwój idei jest świetnym przykładem na to, że każdy lokalny akcent, wyróżniający konkretne miejsce na tle innych, może stać się początkiem czegoś wyjątkowego. Nie zawsze trzeba znaleźć całego mamuta, czasem wystarczy jego kieł ;)

Plany obejmują większy obszar nad rzeką Ślęzą, którego sercem jest właśnie duża drewniana rzeźba, będąca tak naprawdę gigantyczną zjeżdżalnią dla dzieci, do której dostać się można po drabinkach, siatkach i mini ściankach wspinaczkowych. Świetnym pomysłem jest nie tylko sama forma MAMUTA, ale również takie niespodzianki, jak ślizgawki wewnątrz mamucich kłów, z których w dniu otwarcia wyskakiwały jeden po drugim rozbawione dzieciaki.

Naokoło rzeźby zlokalizowane są czerwone ławki w formie prostych kubików, na których można się wylegiwać. Energetyczna czerwień pojawia się również na samym mamucie, stając się kolorem wyróżniającym to miejsce i pięknie łącząc się z elementami drewna w naturalnym kolorze oraz zielenią okolicznej roślinności. Bardzo lubię to połączenie i uważam, że również tutaj robi doskonałą robotę!

W dniu otwarcia MAMUT był bardzo oblegany, co świadczy tylko o tym, jak cenne są takie inicjatywy dla okolicznych mieszkańców i reszty wrocławian. Myślę, że takiej frekwencji nie spodziewali się sami organizatorzy, także należą im się wielkie gratulacje za ideę i powołanie jej do życia.

> zajrzyjcie na stronę Mamutantów, jeżeli chcecie więcej: http://www.parkmamuta.pl/