nowy rok > nowe zasady współpracy

nowy rok > nowe zasady współpracy

Rok 2019 będzie dla mnie nowym doświadczeniem, ponieważ po 12 latach kompleksowego zajmowania się ogrodami, zrezygnowałam z realizacji. Złożyło się na to bardzo wiele czynników, nie będziemy wnikać, faktem jest jednak, że teraz już nic nie będzie tak jak dawniej ;)

Od teraz skupiam się na projektach, chciałabym jednak oferować też kilka pobocznych usług, które powinny odpowiedzieć na potrzeby moich Klientów. Oczywiście wynika to z moich przemyśleń i obserwacji, także jeżeli widzicie dodatkowe możliwości współpracy na linii projektant-inwestor, to dajcie mi znać w komentarzach. Jestem bardzo ciekawa Waszych opinii.

Rozpatrzę kilka scenariuszy i podpowiem Wam, w czym mogę Wam pomóc.

 

> POTRZEBUJESZ KOMPLEKSOWEGO PROJEKTU <

Kompleksowy projekt to taki, który zawiera wszystkie elementy zagospodarowania działki, opracowane szczegółowo. Czyli zaczynamy go od projektu koncepcyjnego, opracowując układ przestrzenny działki, a kończymy na detalach. Projekt taki może zawierać nawierzchnie, ogrodzenia, elementy architektury ogrodowej, dobór roślin, przedmiar prac, czy wytyczne realizacyjne. Na podstawie kompleksowego projektu można wykonać poszczególne elementy ogrodu, co można zlecić jednej firmie lub znacznie prościej kilku firmom specjalistycznym. Mówię że prościej, ponieważ firm, które wykonują wszystkie elementy jest niewiele. Łatwiej znaleźć osobną od elementów drewnianych, osobną od bruków, a jeszcze inną od zieleni. Spotkałam się też z tym, że firma od zieleni nie chciała np. robić takich rzeczy, jak obrzeża rabat, bo musieliby mieć człowieka, który to potrafi, narzędzia itd. Także znalezienie kilku firm może okazać się konieczne.

> POTRZEBUJESZ PROJEKTU KONCEPCYJNEGO <

Może być też tak, że wystarczy Ci dobrze opracowana kompozycja ogrodu, którą później samodzielnie będziesz rozwijać. Dla amatorów spojrzenie na ogród jako na całość, może być problemem, dlatego ten etap warto przekazać profesjonaliście. Na podstawie Twoich wytycznych powstanie przemyślana kanwa ogrodu, którą później możesz samodzielnie krok po kroku realizować. Możliwość takiej współpracy wynika z moich obserwacji, które utwierdzają mnie w przekonaniu, że część ludzi potrafi w bardzo ciekawy sposób aranżować swoje ogrody, nie mając kierunkowego wykształcenia. Dla takiej osoby często wystarczy nadanie kierunku, w którym poprowadzi swój ogród. Projekt koncepcyjny jest z pewnością opcją dla pasjonatów. Jeżeli nie masz do tego smykałki, lepszy będzie droższy projekt kompleksowy.

> POTRZEBUJESZ KONSULTACJI <

Jeżeli samodzielnie realizujesz swój ogród, możesz mieć chwile zwątpienia lub jakieś konkretne problemy do rozwiązania. A możesz po prostu potrzebować porozmawiać z kimś tak samo zakręconym na punkcie roślin, jak Ty? Umów się ze mną na spotkanie i spędźmy razem czas, debatując na temat Twojego ogrodu i planów, jakie z nim wiążesz :) Może zastanawiasz się, jakie zmiany wprowadzić w szacie roślinnej, zastanawiasz się, co najlepiej dosadzić lub usunąć, chcesz coś skorygować, ale nie wiesz od czego zacząć? Jeżeli tak, to ta opcja współpracy będzie dla Ciebie najlepsza. Wykorzystując swoją wiedzę i świeże spojrzenie na Twoją przestrzeń, na którą Tobie ciężko spojrzeć z dystansu, zaproponuję konkretne zmiany. Możesz się ze mną umówić na godzinę, ale możemy też razem spędzić kilka. Na początku spotkania ustalimy koszt, tak żebyś mógł zadecydować, ile wydasz na konsultację.

> POTRZEBUJESZ POMOCY PRZY NASADZENIACH<

Zdecydowanie nie należę do projektantów, którzy najlepiej czują się za biurkiem i potrzebuję równowagi w postaci prac w terenie. Przez lata sadziłam rośliny w „moich” ogrodach, dlatego chętnie spędzę czas w Twoim ogrodzie. Od razu zaznaczę, że jeżeli masz kilka roślin do posadzenia i nie chcesz się brudzić, to lepiej wezwać do tego lokalnego ogrodnika ;) Nasze wspólne sadzenie będzie polegało na tym, że razem rozstawimy rośliny w odpowiednich odległościach, pokażę Ci jak prawidłowo sadzić i zrobię to razem z Tobą lub zrobisz to samodzielnie według moich wskazówek. Ta opcja może się też sprawdzić w przypadku realizacji małego ogrodu, który po przygotowaniu terenu przez jakąś firmę, chcesz samodzielnie obsadzić. Jeżeli lubisz sadzić i masz na to czas i energię, spokojnie możesz się zająć takim małym ogrodem własnoręcznie. A ja Ci w tym pomogę!

> POTRZEBUJESZ POMOCY PRZY ROŚLINNYCH ZAKUPACH <

Kolejna opcja współpracy, to wspólne zakupy. Jeżeli jadąc do szkółki z roślinami, gubisz się w ogromie dobra, jakie Ci oferuje i potrzebujesz asystenta, umów się ze mną na wspólne zakupy. Od razu na miejscu powiem Ci, jakie są zalety i wady konkretnych gatunków, jakie wymiary osiągną wybrane rośliny i polecę Ci sprawdzone odmiany. Ta forma współpracy sprawdzi się, jeżeli masz pasję i nie brakuje Ci zapału do samodzielnej pracy w ogrodzie, ale brakuje Ci wiedzy. Albo po prostu potrzebujesz potwierdzenia swoich wyborów.

> POTRZEBUJESZ NADZORU AUTORSKIEGO <

Nadzór autorski będzie najlepszą opcją, jeżeli posiadasz opracowany przeze mnie projekt i potrzebujesz doświadczonej osoby, która poprowadzi całą inwestycję. Mogę wyszukać firmy, którym zlecisz realizację, koordynować na budowie pracę poszczególnych ekip, sprawdzać prawidłowość wykonywanych prac, szukać i zamawiać w Twoim imieniu materiały budowlane, a także wykonywać odbiory wykonanych części zlecenia. Taka współpraca sprawdzi się, kiedy brakuje Ci czasu i wiesz, że nie uda Ci się pogodzić wizyt na budowie i kontroli nad nią z pracą zawodową, czy innymi obowiązkami. Będzie też idealnym rozwiązaniem, jeżeli nie wiesz, jak powinny być prawidłowo wykonane poszczególne elementy. Taką wiedzę najlepiej zdobywa się poprzez „terenowe” doświadczenie, które ja nabywałam przez ostatnie naście lat. Nie jestem czystym teoretykiem, co sprawia, że mogę poprowadzić Twoją budowę i zdjąć ten obowiązek z Twoich barków.

Zakres usługi oraz związany z tym koszt ustalamy każdorazowo indywidualnie, bo każdy przypadek będzie inny.

Zapraszam do współpracy :)