10 korzyści płynących ze współpracy z architektem krajobrazu

10 korzyści płynących ze współpracy z architektem krajobrazu

Z pewnością część z Was zastanawia się, czy warto zainwestować fundusze (czasem niemałe) i zlecić wykonanie projektu ogrodu profesjonaliście? Czy może lepiej zająć się tym samodzielnie lub powierzyć to architektowi, który stworzył projekt domu? A przede wszystkim, jakie korzyści może przynieść taka współpraca? Postaram się trochę więcej opowiedzieć o naszym zawodzie, aby ułatwić Wam podjęcie tej ważnej decyzji.

Do napisania tego artykułu skłoniła mnie wymiana zdań w przestrzeni IG, która uświadomiła mi, że wiele osób błędnie postrzega zakres projektu, który opracowuje wykwalifikowany architekt krajobrazu. A było to mniej więcej tak:

Pewna osoba pyta, czy możemy polecić jej architekta, który zaprojektuje układ funkcjonalny przestrzeni wokół domu (miejsce na wiatę, ścieżki itp.)? Na co ja jej skromnie odpowiadam, że polecam samą siebie… Na co pewna osoba odpisuje mi, że super dzięki, ale kwiatki to na samym końcu. Tak w skrócie prezentuje się nasza konwersacja ;) Próbowałam ją przekonać, że to właśnie my architekci krajobrazu zajmujemy się organizacją przestrzeni wokół domu i nawet dla nas kwiatki to dopiero ostatnia wisienka kładziona na tym torcie zwanym ogrodem, ale chyba nie do końca mi uwierzyła…

No więc jak to jest? Czy przestrzeń wokół domu powinien zaprojektować architekt?

Według mnie nie, ale oczywiście może to zrobić, jeżeli to „czuje”. Z moich obserwacji wynika, że architekci kubaturowi znacznie lepiej projektują budynki niż ich otoczenie. Wielokrotnie spotykałam się z nieprzemyślanymi rozwiązaniami wokół domu, nieuwzględnieniem ważnych aspektów rzeźby terenu, czy niefortunnymi elementami w PZT*, których później w świetle prawa powinniśmy się trzymać. Na pewno chcielibyście jakieś przykłady:

> wrysowany w PZT taras o wymiarze 3m od elewacji mimo sporej działki – to absolutne minimum, żeby móc postawić meble i jakoś wokół nich funkcjonować, ale to za mało, żeby to funkcjonowanie nazwać wygodnym,

> piękne wizualizacje frontu budynku nieuwzględniające faktycznych wysokości, co w efekcie wymusiło na inwestorach wydanie dodatkowych pieniędzy na rozwiązanie tego problemu – część budynku znalazła się poniżej istniejącej ulicy,

> brama wjazdowa i miejsce do parkowania usytuowane centralnie na wprost okna sypialni (w tym domu sypialnia z oknem do podłogi znajdowała się na froncie), mimo że spokojnie można ją było przesunąć i przed oknami dać zieleń.

Przykładów jest dużo więcej, ale myślę że te wystarczająco obrazują o co mi chodzi. Nie mam na celu dyskredytowania pracy architektów, tylko zwrócenie uwagi na to, że nie każdy z nich potrafi dobrze zorganizować przestrzeń zewnętrzną. Mam wrażenie, że często tam coś wrysowują, żeby projekt był bardziej kompletny, ale nie przywiązują do tego specjalnej wagi.

To może lepiej zrobić to samemu?

Jeżeli zależy Wam na dobrze przemyślanej kompozycji, która pozwoli zaoszczędzić pieniądze na późniejsze niepotrzebne poprawki, to takie rozwiązanie również odradzam. Nie wątpię, że znajdą się osoby, które podołają zadaniu, ale jednak większość niedoświadczonych inwestorów polegnie. Może zabraknąć wyobraźni przestrzennej, znajomości dostępnych rozwiązań i po prostu doświadczenia.

I tutaj pojawiamy się my architekci krajobrazu, dla których otoczenie domu jest priorytetem.

Współpraca z wykwalifikowanym architektem krajobrazu może Wam przynieść wiele korzyści, co zaowocuje skrojoną na miarę przestrzenią wokół domu. Jeżeli Waszą pasją są rośliny i ogrodnictwo i marzyliście o samodzielnych nasadzeniach to nic straconego. Możecie zlecić architektowi krajobrazu tylko projekt organizacji przestrzeni – układ nawierzchni, ogrodzenie, przestrzeń trawnika i rabaty, miejsce na altanę, wiatę samochodową itd. Jeżeli takie rozwiązanie Wam odpowiada, możecie resztą zająć się sami. Możecie również zlecić wykonanie kompleksowego projektu. Rozwiązań jest wiele i na pewno znajdziecie ze swoim architektem krajobrazu najlepsze.

Dlaczego zatem polecam współpracę z profesjonalnym projektantem ogrodu?

1. Architekt krajobrazu z doświadczeniem przewidzi już na początku problemy, które mogą się pojawić. Zaplanuje odpowiednio rzeźbę terenu, odpływ wód powierzchniowych, prawidłowe spadki na nawierzchniach, schodki, tarasy itp.

2. Dzięki doświadczeniu zdobytemu na innych realizacjach zaproponuje Wam najlepsze sprawdzone rozwiązania, dopasowane do Waszych oczekiwań.

3. Zaplanuje przestrzeń w sposób kreatywny, ale jednocześnie logiczny i funkcjonalny. Nie zawsze będzie prowadził proste ścieżki od punktu a do b i nie zawsze zaprojektuje prostokątny taras. Ciągłe ćwiczenie wyobraźni i szukanie ciekawych rozwiązań skutkuje nieszablonowymi efektami.

4. Profesjonalny architekt krajobrazu nie ograniczy się do narysowania ładnego wzorku na rzucie z góry, pozostawiając wykonawcom pole do interpretacji. Układ ogrodu będzie wynikiem dokładnych pomiarów (również wysokościowych pomiarów niwelatorem), a zaproponowane rozwiązania przemyślane i funkcjonalne. Rzut z góry będzie zatem stanowił wynik poszukiwań najlepszych rozwiązań przestrzennych, a nie będzie tylko ładnym wzorkiem.

5. Architekt krajobrazu zaproponuje Wam najlepsze opcje na nawierzchnie wokół domu. Znając dostępne materiały i technologie poleci Wam to, co będzie najbardziej pasowało do domu i ogrodu, ale też to, co się naprawdę sprawdza w użytkowaniu.

6. Projektant ogrodu przeanalizuje, jak prawdopodobnie będziecie korzystać z ogrodu, żeby zaplanować jak najbardziej funkcjonalną przestrzeń. Będzie też z Wami o tym rozmawiał, żeby dobrze zrozumieć Wasze potrzeby.

7. Architekt krajobrazu przygotuje rysunki techniczne dla wykonawców, dzięki czemu unikniecie ciągłych pytań, jak zrobić to czy tamto. Nie będzie też pola na swobodne interpretacje wykonawców, na wypadek gdyby chcieli iść na skróty. Policzy też wszystkie powierzchnie i długości, co znacznie ułatwi proces wyceny i finalnie zaoszczędzi pieniądze. Będziecie wiedzieli dokładnie, jakie są składowe i etapy Waszej realizacji.

8. Profesjonalista zaproponuje Wam ciekawe materiały/rozwiązania, często takie o których nawet nie słyszeliście. Podobnie jak architekci i architekci wnętrz, również architekci krajobrazu stale monitorują nowości na swoim branżowym „podwórku”.

9. Doświadczony projektant zadba o to, aby Wasz ogród był enklawą prywatności. Za pomocą roślin i architektury ogrodowej zapewni zasłonięcie najbardziej newralgicznych widoków, tak abyście mogli swobodnie korzystać ze swojej przestrzeni. Znając docelowe gabaryty roślin i ich dynamikę wzrostu na przestrzeni lat, wybierze te, które najlepiej się u Was sprawdzą.

10. Profesjonalny architekt krajobrazu nie zniknie zaraz po oddaniu projektu i nie przestanie odbierać od Was telefonów ;) Będzie służył pomocą w trakcie realizacji w ustalonym indywidualnie między Wami zakresie. Ja na przykład mam zasadę, że wykonawcy i inwestor mogą się ze mną kontaktować telefonicznie w trakcie realizacji i takie rozmowy nie są dodatkowym kosztem.

Mam nadzieję, że powyższe argumenty pomogą Wam podjąć decyzję, czy zaprosić do współpracy fachowca. Ja jestem przekonana że warto, bo błędy przy zakładaniu ogrodu mogą się okazać bardzo kosztowne. Wszelkie późniejsze przeróbki nie tylko będą pociągały za sobą koszty, ale mogą się okazać logistycznie trudne do ogarnięcia. Dobrze zaprojektowana przestrzeń pomoże więc nie tylko racjonalnie gospodarować budżetem. Ograniczy również stres związany z zakładaniem ogrodu, a być może nawet całkowicie go wyeliminuje.

Dla mnie jako architekta krajobrazu projektowanie ogrodów to przede wszystkim rozwiązywanie problemów, pojawiających się na różnych etapach inwestycji. Jedne z nich można przewidzieć już przy projektowaniu domu, inne dopiero na etapie kształtowania krajobrazu. Dlatego optymalne rozwiązanie to współpraca architekta z architektem wnętrz i architektem krajobrazu. Każdy z nich zadba, aby jego kawałek tortu był najlepiej przemyślany i dopracowany. A wisienkę, którą są rośliny, możecie położyć nawet sami, jeżeli takie jest Wasze marzenie.♥